על טיפולי המרה

לפני כשנה (פחות שבוע) כתבתי את הפוסט הזה לגבי ענייני הומואים, לסביות, כיבוד האחר וכו'. מאז עברו כל מיני שינויים פוליטיים וכעת יש לנו שר חינוך שלא רק בעד טיפולי המרה, הוא מכריז שהוא בעצמו עשה זאת לאחרים. היאח הידד…

מכיוון שקצת קשה לתאר טיפול המרה אם אתה לא מכיר אנשים שעברו זאת (ואני מכיר) אנסה להסביר את הדוגמא האמריקאית ואת הדוגמא הישראלית. שתיהן די שונות בגישות.

הגישה האמריקאית יותר מזכירה את הטירונות. תחשבו על החייל שהיה עד כה באזרחות, הוא מתגייס, מקבל מדים, חוטף זריקות, עובר את תהליך החיול, מוסע לבסיס הטירונות, עומד בשלשות ואז מגיעה איזו מישהי שהיא גדולה ממנו אולי בשנה – והיא מתחילה לצעוק עליו ולהמטיר עליו פקודות. ברצותה הוא יתחיל לרוץ, לעשות שכיבות שמיכה, להוציא את כל מה שיש בחדר/אוהל ולהכניס מחדש, ועוד שורה ארוכה של פקודות שהטירון חייב לעשות. מטרת הטירונות, כמובן, אינה להפוך את הטירון החדש לעבד נשלט לאיזו "מלכה" כמו ב-BDSM, אלא יותר להחדיר בחייל את עניין המשמעת, דרגות, מפקדים, פקודות וכו', כלומר להפוך את כל מה שהוא מכיר מהחיים האזרחיים למשהו שבעיני הצבא יותר מסודר.

אותו דבר במחנות המרה (כן, יש דבר כזה) האמריקאים. מטרת המחנה היא להפוך אותם ל"גברים" שהטסטוסטרון שולט 24/7 (כמובן שלא לוקחים בחשבון שיש לא מעט הומואים שפשוט אוהבים את כל עניין הטסטוסטרון). זה כמובן מגיע עם מנה גדושה של השפלות. הדרך היחידה לצאת ממסע העינויים הזה היא פשוט "להיכנס" עמוק עמוק לארון ופשוט "לשחק" אותה סטרייט, פשוט להחמיא את היותך נמשך לגברים ו"להתלהב" מנשים ולשחק אותה "נמשך" לנשים, שזה בסופו של דבר מה שהרוב עושים, מה שגורם לאותם מוסדות להצהיר שהנה הם הצליחו "לסדר" את הבחור כך שהוא מעתה סטרייט. כמובן שאותם בחורים, ברגע שיגיעו לעיר הגדולה (רוב המחנות נמצאות בחגורת התנ"ך בארה"ב) – אותה "סטרייטיות" תתפרק כמו קליפת שום, והבחור יוכל למצוא (בהתאם למראה שלו) גבר.

השיטה היותר "ישראלית" (והיא מתרחשת גם בבריטניה לדוגמא) קשורה יותר לטיפול אישי, כאשר בעצם מדובר בלחץ פסיכולוגי (על ידי רב או איש רוח כלשהו וכו') על הבחור להשתנות. בחלק מהמקרים לא באים עם מזלג ותוקעים בעיניו של הבחור בכך שמאשימים אותו על כך שהוא הומו, אלא מאשימים כל מיני דברים מסביב – התנהגות של הורים, קרובי משפחה, אחים/אחיות ואם זה לא עוזר – אז מאשימים את הבחור בכך שהוא חלש "ומתפתה ליצריו". הבחור, שלא מצליח להבין מה הוא עשה שגרם לכך שהוא הומו – מקשיב לאותו אדם ומקבל כל מיני תרגילים שונים שעובדים בשיטת המקל והגזר: אתה נמשך לנשים? מגיע לך פרס. נמשך לגברים? נבוט.

גם כאן, הדרך היחידה של הבחור לצאת מהגהינום הזה היא שוב "לשחק" אותה סטרייט ולהיכנס לארון. הוא פשוט לא יספר לאף אחד שהוא נמשך לגברים ואם ישאלו אותו לגבי עברו – זו היתה סקרנות חוטאת ותו לא. כמובן שהוא עכשיו "נמשך" לנשים וכן, הוא ישמח אם תכירו לו מישהי לזיווג.

ויש כמובן את אלו שלא הולכים לשום טיפול ולא מוכנים להקשיב לכל מיני עצות תפלות ללכת לטיפול המרה וחיים כהומואים, בין אם הם מחוץ או בתוך הארון. מבחינתם, כל עניין ההומוסקסואליות זו בינם לבין בוראם ואין לאף אחד זכות להתערב בכך או בהחלטות הבחור – והם צודקים.

פסיכולוגים, פסיכיאטרים ואחרים יצאו לא פעם בהכרזות כי טיפולי המרה הם טיפולים טפלים שרק גורמים נזק נפשי לצעירים והסיכוי להצליח לשנות הומוסקסואל לסטרייט שווה לסיכוי לשנות את צבע העיניים באופן טבעי או להפוך סטרייט להומוסקסואל. זה לא עבד, לא עובד ולא יעבוד.

יחד עם זאת – טיפול המרה היו, קיימים ויתקיימו למרות שכל העולם ואחותו לא ממליץ על כך. הסיבה שזה ימשיך להתקיים – זה אי רצון קבלת השונה. לא חשוב מה פסיכולוגים ופסיכיאטרים יאמרו, לא חשוב מה מדענים יוכיחו ולא חשוב שבטבע אצל כל סוג בעל חיים קיימים כאלו הנמשכים חד מינית – הסקטור הדתי (ובמיוחד החרדתי) ימשיך להסתכל על כך כדבר לא מקובל שצריך לשנות וכמה שיותר מוקדם ומהר. לשמחתם של הומואים ולסביות מהמגזר הדתי, יש יותר ויותר צעירים במגזרים שלהם שלא רק מוכנים לקבל אותם כמו שהם, אלא גם לתת להם גב ותמיכה חברתית, כפי שניתן לראות בשנים האחרונות במצעדי הגאווה בירושלים.

חיזקו ואימצו, חברות וחברים.

עדכון: להלן פוסט של ד"ר זצנה על הנושא. מומלץ לקרוא.

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.