כמה מילים על רגולציה ובירוקרטיה

אם יש משהו אחד שאני שומע בכל מיני מקומות, החל מראש ממשלתנו וכלה בכל מיני טוקבקיסטים וחברים שונים בפייסבוק – הרי הוא "כמה רגולציה זה רע" ובעקבותיהם כמה "מחמאות" על הבירוקרטיה הישראלית.

אז קודם כל נתחיל במשהו פשוט: אם מישהו חושב שאם ניקח תחום X וניתן לכל מי שרוצה למכור/לתת שרותים באותו תחום בלי שום רגולציה והציבור יהיה מרוצה – הרי שאותו מישהו שוגה באשליות.

קחו לדוגמא את תחום הסלולר לצרכנים מבחינת מכשירים. כל אחד יכול מחר בבוקר לחתום עם יצרן ולייבא סמארטפונים, אבל בלי רגולציה כלשהי הלקוחות יכולים לקבל דברים מזיקים בטירוף. רגולציה במקרה כזה לא חייבת להיות ישראלית, היא יכולה להיות סטנדרט CE אירופאי לדוגמא שאומר שדגמי הסלולר המיובאים עברו בדיקות של האיחוד האירופאי. זו דוגמא של מינימום התערבות הרגולטור הישראלי ומקסימום שוק חופשי.

אבל בהרבה מאוד מקרים כשפותחים את השוק לתחרות, התחרות מהר מאוד נעלמת והצרכן שוב נדפק. ניקח לדוגמא את המקרה האחרון של אישור יבוא כמה אלפי טונות של בשר כשר במחיר יותר זול מהיצור המקומי. נשמע דוגמא קלאסית מעולה של תחרות בריאה שיכולה להביא אפשרויות מגוונות לצרכנים, נכון? אז זהו, שכמו תמיד, כשזה מגיע לישראלים, ימצא איזה תחמון ובמקרה הזה התברר כי רוב היבואנים קונים ממפעל אחד בפולין. מאז פרסום הכתבה היו מספר התפתחויות (כמו הכוונה בקרוב לייבא גם בשר מאירלנד ומעוד מקומות) אך עדיין – תחרות אמיתית של ממש בה המחיר צונח ב-30 פלוס אחוזים, לא ממש נראית למרות שהמדינה לא מתערבת. למה? כי יבואנים מעדיפים לגלגל את הרווחים לכיסם ולהשאיר עדיין את המחירים יחסית גבוהים.

רגולציה, באופן עקרוני, באה לעשות סדר שלא מגיע מהשוק החופשי. ראינו לפני מספר שבועות איך חניון קורס והמספרים היו די מדהימים: 7 פקחים על 13,000 פרויקטי בניה בארץ וגם לפקחים אין "שיניים" להשהות פרויקטים שלא נבנים כראוי. המדינה פשוט נתנה יד חופשית לקבלנים לבנות ללא שום השגחה, גם כאשר פועלי בניין נפצעו ונהרגו בעשרות במשך שנה. זו דוגמא קלאסית איך שוק חופשי פשוט מצפצף על נהלים, דיווח או טיפול בבעיות, ועוד לא דיברתי על הלקוחות שלא פעם מקבלים דירות עם עשרות ליקויים, ליקויים שאין להם שום דרך לדעת עליהם מראש – והם צריכים לשבור את הראש מה לעשות, הדרך המשפטית לוקחת שנים על גבי שנים.

כולם אומרים שעם הרגולציה מגיעה הבירוקרטיה, ואותה בירוקרטיה – היא היא שמעכבת דברים, מכבידה, גורמת לתוספת זמן ועלויות ובקיצור – הבירוקרטיה היא האסון הלאומי שלנו. נוסיף על כך שהיעילות הפקידותית במשרדי הממשלה השונים (מפעילי הרגולציה) מרחפת באזור האחוזים הבודדים, ונקבל צעקות וטענות שזו המכה לשוק.

הטענות לגופן – לעניות דעתי, נכונות, אך הפתרון לבעיות אלו – אמור להגיע מהממשלה, במיוחד ממשלת ימין שראש ממשלתה חורט על דיגלו "חיסול בירוקרטיה", אך בתכל'ס לא עושה מאומה בנידון.

האם אפשר לעשות דברים בנידון? בוודאי. קחו לדוגמא אדם שרוצה להקים מסעדה ותיראו איך רגולציה מיותרת בחלקה הורגת כל חלקה טובה וכך מסעדות רבות עדיין נמצאות בתהליכים למרות שהם בסופו של דבר פתחו, כנ"ל לגבי פאבים ועוד.

מה ניתן לעשות בנידון? מחשוב הבירוקרטיה. ישנם לא מעט פתרונות מחשוב המאפשרות מערכות "טיקטים" ומערכות אחרות שיכולות לעשות תהליכים בירוקרטיים באופן אוטומטי ב-80-90%. אותו בעל מסעדה לדוגמא יוכל להעלות מסמכי אישורים שונים למערכת כזו ובתגובה מערכת עם קצת AI יכולה לקדם את העניינים במקרים רבים גם ללא צורך פקיד אנושי. היה אפשר אפילו להתחיל במערכת טיקטים די פשוטה שהפקידות היתה מחוייבת לענות לה תוך 1-2 ימי עסקים, שזה מצב עדיף בהרבה מהמצב כיום – אבל מה לעשות שאף אחד מה"שפיצים" בקואליציה כולל ראש הממשלה – לא דוחף את העניין.

עוד נקודה שאפשרי לעשות היא צמצום הבירוקרטיה. זוכרים את אותו אחד שרוצה להקים מסעדה? במקומות שונים בארץ הוא יתקל ברגולציה שונה ממקומות אחרים. חלקם מחייבים לדוגמא שהתיקרה תהיה במינימום גובה X בשעה שרשות מקומית אחרת רוצה Y. למה? ככה. ועדות קמו לצמצם את הבירוקרטיה אולם עד כה לא בוצעו שום תהליכים בפועל לצמצומה.

אחת התלונות הכי שכיחות כשזה מגיע לבירוקרטיה היא לגבי ההסתדרות. כולם מאשימים את ההסתדרות אך הם שוכחים שההסתדרות היא בדיוק כמו עו"ד: היא גורם מייצג עובדים בחברות ובמשרדי ממשלה שונים. מי שאחראי בפועל לדברים הם הוועדים ואיתם משום מה הממשלה לא מתעסקת. האם ניתן לעשות משהו בנידון? בהחלט, לו היה מחשוב ואוטומציה כפי שתיארתי לעיל, בתוספת תוכנית של פרישה מרצון והתייעלות מגובה בתקציב – היה ניתן לעשות דברים בנידון. אני מודע לכך שאנשים לא מאמינים שאפשר לייעל את המערכת ולקצץ עובדים בהסכמה עם ההסתדרות והוועדים, אולם אם נסתכל לדוגמא על הבנקים שנשלטים ע"י הוועדים, נראה שזה בהחלט אפשרי. אחרי הכל – אם אין הסכמה בין הוועד להנהלה (שוב, ההסתדרות קשורה רק לייצוג, היא לא הוועד) – אף עובד לא יפוטר (למעט בעיות הקשורות למשמעת, עבירות פליליות וכו').

ואיפה הממשלה שתיקח את המושכות לטפל בדברים האלו? אותה ממשלת ימין שרוצה לחסל בירוקרטיה? היא מעדיפה להתעלם, ובמיוחד ראש הממשלה. אם בעיית הבירוקרטיה היתה חשובה לביבי כמו שהיה חשוב לו מתווה הגז – תוך שנים ספורות היינו יכולים להתגאות במערכת יעילה כמו המערכות בגרמניה או שוודיה לדוגמא.

לסיכום: רגולציה באה בסופו של דבר להיות "המשגיח". יש מאות ואלפי דוגמאות איך חברות בשוק עשקו ודפקו לקוחות ועם כל הכבוד לשוק החופשי – הצרכן נדפק ומישהו צריך לקבוע כללים למשחק על מנת להגן על הצרכן. בירוקרטיה – ניתן לטפל בה אך בינתיים הממשלה עושה את הכל כדי להתעלם מהבעיה.

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.