מדינה יהודית? דמוקרטית? או גם וגם?

בסוף השבוע שעבר פסק בית המשפט העליון בארה"ב כי המצב בו מדינות שונות בארה"ב אוסרות חתונות של בני זוג חד מיניים וטרנסג'נדרים – אינו חוקי והוא קבע כי נישואין כאלו מותרים בכל רחבי ארה"ב. חברה -LGBTQ כמובן יצאו לחגוג ברחובות, אחרי הכל מדובר בבשורה מאוד משמחת עבורם לאחר שנים רבות בו המצב היה גרוע.

הפסיקה הזו מצד אחד משמחת, אך מצד שני – היא מהווה "שריקת פתיחה" לנוצרים ולאנשי דת להתלונן על פגיעה בחופש הדת שלהם, במיוחד לבעלי עסקים דתיים שדתם (לפי אמונתם) אוסרת על מתן שרות לזוגות חד מיניים, כך שה"פיצוצים" – עוד לפנינו.

כאן בישראל המצב, בהשוואה לארה"ב – גרוע בהרבה. גם אם נניח לרגע את ההומואים/לסביות/טרנסג'נדרים בצד, מדינת ישראל לא מכירה בזכויות גם של אנשים סטרייטים רבים להתחתן, אנשים שהם:

  • חסרי דת שאינם מעוניינים להתחתן דרך הרבנות
  • כהן שמעונייין להתחתן עם גרושה
  • אזרח יהודי שהכיר מישהי שאינה יהודיה והיא (או הם) לא מעוניינת/ים לעשות כל מיני "הסבות" ליהדות (גיור)
  • וכמובן – הומואים, לסביות, טרנסג'נדרים. (רק בשבוע שעבר לדוגמא הרבנות ביטלה את סטטוס הנישואים של זוג שהתחתן לאחר שנודע לרבנות כי הבעל היה בעברו אישה ששינתה את מינה לזכר)

כל הזמן מפמפמים לנו תחת כל עץ רענן כי מדינת ישראל היא מדינה "יהודית ודמוקרטית", ואלו כמובן זוג שאינו יכול ללכת יחד. חסידי הדת היהודית יכולים להלל ולשבח אותה מכאן ועד להודעה חדשה אך המציאות פשוטה: היהדות אינה One Solution Fits All.

היהדות כדת – יכולה להיות מאוד גמישה כשישנם בעלי אינטרסים שרוצים "לעקם" את הדת כדי להוציא מזה משהו. קחו לדוגמא המצאות כמו מקלדת שבת ו-עט שבת שמונהגים בצה"ל, שעון שבת וכו'. כל אלו הם פתרונות "עוקפים" לאיסורים שהוטלו לפי הדת היהודית לפני כמה אלפי שנים והפתרונות הנ"ל נותנים איזה שהוא "מרווח נשימה" לאדם הדתי. עד פה הכל טוב ויפה עבור הדתיים, אבל כאן גם נעצרת היצירתיות בהתמודדות עם דברים שלא היו קיימים לפני אלפי שנים.

כיום, בשנת 2015, אין שום בעיה שחילוני יחזור בתשובה. יש לו אפשרויות רבות למצוא מקומות ללמוד תורה ויהדות, הלכות, להתפלל וכו' וברוב מוחלט של המקרים לא יעשו לו עם זה בעיות בעבודה (אולי כן יהיו לו בעיות בבית שלו אם כל משפחתו מעדיפה להישאר חילוניים כולל אשתו) ורבנים ישמחו לסייע לו בכל דבר אפשרי.

אבל הדרך ההפוכה לעומת זאת – היא דרך חתחתים. היהדות לא ממש "אוהבת" את אלו שהחליטו להיפרד חד צדדית מהיהדות (ונעזוב כרגע את עניין ה"נשמה", גן עדן, אלוהים, מלאכים וכו') – מבחינה זהו "גת כריתות" ואדם כזה בימי קדם היה מושלך החוצה מהקהילה, וכיום – בשנת 2015, מדינת ישראל מאכילה אותו מרורים.

כל הדוגמאות שנתתי לעיל שאינם יכולים להתחתן ברבנות יכולים בהחלט להתחתן בצורה אזרחית רק בחו"ל, וכאן הם יצטרכו לעבור את המסלול של הוכחת הנישואין לפקיד במשרד הפנים על מנת לקבל שינוי בת. זהות ל"נשוי/נשואה". בעשור האחרון יש אמנם שינוי לטובה בכל הנושא של ידועים בציבור ואלו שהתחתנו בצורה אזרחית (הנה קישור לכתבה ב"כלכליסט" אם כי זה מ-2009) אבל אם עבר עדר חתולים שחורים בין בני הזוג והם מעוניינים להתגרש – הדרך היחידה היא … דרך הרבנות בלבד! (אם כי בפסק דין מלפני שנתיים בעניין בזוג עוזי אבן ועמית קמה – בית המשפט לענייני משפחה התיר גירושים שלא דרך הרבנות) – כך שהדרך סוגה בחתחתים.

עם כל הכבוד לדת היהודית, פה בישראל יש צורך ברשות (או תת רשות) חדשה שתטפל בכל מה שקשור לנישואין וגירושין של זוגות שלא מעוניינים/לא יכולים להתחתן דרך המסלול של הרבנות. הגיע הזמן להפסיק לטרטר זוגות כאלו בנסיעה לחו"ל רק בשביל להתחתן, והגיע הזמן לתת לזוגות כאלו את האפשרות להתגרש מבלי להוציא עשרות אלפי שקלים על עו"ד ובתי משפט. הרבנות יכולה להמשיך לטפל בכל העניינים הקשורים ליהדות, נישואים/גרושים וכו' אך אם אנחנו מדינה שהיא גם דמוקרטית – יש צורך לתת לאזרחים מסלול אלטרנטיבי, כך שכל זוג יחליט באיזה מסלול הוא רוצה להתקדם.

לצערי כמו בממשלה הקודמות, כך גם בממשלה הנוכחית כל העניין הזה לא זז מכיוון שראש הממשלה מוותר את על הנושא מיד לטובת המפלגות הדתיות (שלהן כמובן אין שום כוונה לאפשר מסלול כזה) וגם מפלגות שהבטיחו דברים בנידון – יצאו כשקרניות. "ישראל ביתנו" שהבטיחה מסלול אזרחי – לא קיימה ולא העלתה שום הצעה בפעם הקודמת ובממשלה הנוכחית היא אינה בקואליציה. "יש עתיד" קיבלה "רגלים קרות" ברגע שח"כ סתיו שפיר (עבודה) הציעה הצעת חוק כזו ו"יש עתיד" הפילה את ההצעה בתואנה שקרית לחלוטין (כאילו משרד המשפטים עובד על הצעה יותר טובה בזמן ששרת המשפטים דרז [ציפי ליבני] הודיעה כי המשרד אינו עובד על הצעה מתחרה), כך ששוב כל אלו שצריכים/רוצים לעבור במסלול אלטרנטיבי – נזרקים החוצה.

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.