תגובה לאהרון קריב – לגבי בג"צ

ב"וואלה" דעות פורסם היום מאמר אורח של ארהרון קריב,מרצה לתלמוד, והמאמר מדבר על ההחלטה של בג"צ כי "ישיבות חרדיות מקדמות את מדינת ישראל". את המאמר תוכלו לקרוא כאן.

בד"כ אני משתדל לא להגיב למאמרי דעה כאלו, אולם הפעם נראה לי שמר קריב מציג נקודות שהן מוגזמות, ובחלקן אינן נכונות. זו כמובן דעתו של מר קריב, והייתי מעוניין להציג משהו עם קצת יותר "בשר" ומספרים.

מר קריב מתחיל את דבריו בטקסט "ציניקנים טוענים שהסיבה היחידה שבגינה בג"צ דחה את העתירה לחייב את החרדים ללמוד ליבה בגילאי התיכון היא אחת: אם המדינה תכפה כעת על החרדים ללמוד ליבה, בשנת 2050 החרדים יהיו כאן הרוב והם יכפו על החילונים ללמוד גמרא"

איך לאמר זאת בעדינות .. התאוריה של מר קריב לא מחזיקה מים. אם ניקח את התאוריה הזו, כמו שהיא, לגבי שנת 2050 – הרי שאז לא ממש תהא כאן מדינה מכמה סיבות:

  • המגזר שמתחמק משרות צבאי הכי הרבה הוא המגזר החרדי ומי שמבצע בפועל כיום את השרות הצבאי הם החילונים, דתיים שומרי מסורת ובוגרי ישיבות עם מסלול צבאי. ישיבות חרדיות כמו בבני ברק, מאה שערים ועוד מקומות רבים – תלמידיהם מוציאים פטור ואינם מתגייסים. חמור מכך – חרדי שכן מחליט להתגייס ולשרת בצבא, חוטף מכל צד במקום מושבו, בשכונתו ולאחרונה גם מכל מיני רבנים.
  • אם ניקח את הנקודה לעיל ונרוץ בזמן קדימה, מתוך הנחה שכמות החרדים גודלת, מי בדיוק ישרת בצבא? נוסיף על כך את העניין שבמדינות שכנות גם נולדים לא פחות ילדים מהכמות שנולדת אצל החרדים, ונמצא את עצמנו במצב שפתאום הרעיון לכבוש את ישראל – הוא מאוד ישים.
  • נוסיף לכך את הנקודה שבגינה נכתב המאמר (בג"צ שדחה את העתירה לחיוב לימוד ליבה לחרדים בגילאי התיכון) – ונמצא שישראל בשנת 2050 היא מדינה כמו מדינת עולם שלישי. אלו חברות היי-טק וחברות אחרות ירצו להקים ולתחזק כאן מו"פ? מי המשקיע שיראה איך רוב האזרחים אין להם אפילו ידע טוב במתמטיקה, אנגלית, מחשבים, פיזיקה ושאר מקצועות – וירצה להשקיע את כספו כאן במיזם או חברה?

כלומר – ישראל של שנת 2050 לפי המצב כיום ובהתחשב בגידול החרדים, תמצא את עצמה בצרות צרורות גם מבחינה בטחונית וגם מבחינה כלכלית. איזה חילוני בדיוק ירצה לגור כאן ולהמשיך לשלם מיסים שיועברו כתשלומי ביטוח לאומי (ושאר צינורות) לחרדים?

מר קריב מציין כי "…שהרי בשונה מתיכון ממלכתי הממומן מקופת האוצר, את לימודי בישיבה אני מסבסד בעצמי." – כפי הנראה מר קריב "פיספס" את העניין שמדינת ישראל מתקצבת ישיבות חרדיות בכמעט מיליארד שקלים בשנה. תזכירו לי בבקשה – סטונדט שמעוניין ללמוד תואר ראשון או שני וכו' – מקבל איזו קיצבה כלשהי או סבסוד לימודים מהמדינה? כמובן שלא, אבל מר קריב מעדיף להתעלם מכך.

מר קריב מצטט מהחלטת בג"צ לגבי תורת ישראל וכו' ובסוף הפיסקה הוא כותב "מזל שיש שופטים בירושלים". כולי תקווה שהוא ימשיך להחזיק בעמדתו, גם כשבית המשפט המחוזי פוסק שהסמכת רב – אינה תואר.

לקראת סוף מאמר הדעה, מתאר מר קריב את אורח חייב של אותו תלמיד ישיבה, כמה "קשים" הם. אכן, מוקדשים שעות רבות ללימודי תורה וגמרא, אך החומר ארכאי ובתור אחד שלמד אותו ב-2 ישיבות שונות (כן, הייתי חרדי), אני יכול לאמר שמורכב/מסובך – הוא לא ממש. מתכנת ++C/C לומד דברים הרבה יותר מורכבים ובהרבה פחות זמן ונעשה כאן ניפוח מעבר לכל פרופורציה.

לגבי העניין שלתלמיד המסכן "אין אייפון", הנה 2 נקודות קטנות:

  • הייתי גר לפני מס' שנים בבני ברק ליד ישיבה קטנה ומכיוון שהישיבה היתה קרובה אליי, הייתי יכול לראות מהחלון את התלמידים ומה הם עושים בזמן שהם מחוץ ללימודים. נכון, אייפונים לא היה להם – היה להם סמסונג גלקסי ולרוב התלמידים היה את זה, ולאחרים היו מכשירים יותר פשוטים של נוקיה וסוני אריקסון.
  • סיבוב בבני ברק, במיוחד ברחוב עקיבא (הרחוב הראשי של בני ברק) יראה שדווקא אותם בני ישיבה – יש ברשותכם מכשיר סמארטפון כלשהו (הייתי שם לפני חודש וחצי מספר פעמים).

כך שצר לי, אינני יודע מה מר קריב סח.

עוד ציטוט מדבריו של מר קריב "….חשוב לזכור שהישיבות הן קודם כל ולפני הכל בית היוצר לתלמידי חכמים ונשמת אפו של העם היהודי. תלמידי הישיבות הקטנות הם הערובה להמשך קיומנו כמדינה יהודית ודמוקרטית. וכפי שהוסיף השופט הנדל: "ניתן אף לומר כי מסורת היהדות מעלה את זכות היסוד לחינוך בדמות תלמוד תורה, לדרגה גבוהה אף יותר מזו שמקובלת בימינו. שיטה זו של התמסרות לחינוך תורני תרמה תרומה ממשית להתפתחות העם ולהישרדותו".

וכרגיל, המציאות מראה דברים אחרים. די בבדיקה קלילה של פורומים באינטרנט בהם משתתפים אותם בני ישיבה קטנה (כן, הם בהחלט גולשים, למרות שרבניהם מכחישים. תציצו בכל מיני אתרים דתיים ותראו בעצמכם) – ותוכלו למצוא ערימות של תוכן מלא בשגיאות כתיב כאילו מדובר בתלמידי כיתה ג' ולא בכיתה י'! אינני טוען שכל אותם תלמידים בורים, ממש לא! יש ביניהם תלמידים שהם באמת חכמים, אולם אותם לימודים לא יסייעו להם ביצירת פרנסה נאה בהמשך הדרך. כדאי לזכור שבניגוד לצעיר החילוני, הצעיר החרדי מתחתן בגיל צעיר מאוד (18 ומעלה) ובד"כ תוך שנה-שנתיים יש להם כבר ילד ראשון, וכל אותם לימודי קודש לא יסייעו לאותו תלמיד חכם למצוא פרנסה טובה של 5 ספרות נטו. ללא לימודי ליבה ולימודים נוספים, איש לא ירצה לקבל את אותו תלמיד חכם לעבודה בהיי-טק או כל מקצוע יוקרתי אחר. ירצה התלמיד ללמוד עריכת דין או תואר כלשהו? שימצא עכשיו את הכסף ללמוד בצורה פרטית את כל מה שאותם רבנים החסירו ממנו ושאותם תלמידיים חילוניים כן קיבלו (ומר קריב – לא, הלימודים בתיכון אינם חינמיים כפי שהינך חושב, שאל כל הורה שיש לו ילד בכיתה י'-י"ב והוא יפרט לך על כך).

יש סיבה שבכל סקר סטטיסטי החרדים מופיעים כסקטור עם ההכנסה הכי נמוכה, והסיבה היא בדיוק העניין שבגינו בג"צ קיבל עתירה לחייב לימודי ליבה. בג"צ דחה אותה ובכך הכריע שהמצב ישאר בעינו והשאיר את המצב – כך שאותם תלמידים ממשיכים את אותה מסורת של הכנסה נמוכה וקביעת בערות בכל הקשור ללימודי ליבה ואני מצר על כך, וכפי שניתן לראות מדבריו של מר קריב – יש כאלו ששמחים שהתלמידים ישארו כך.

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.