סקירה: "חשיבה חדה" – הספר של גלעד דיאמנט

לאחרונה שמתי לב שקשה להתחמק היום מאיזכור תחומים מיסטיים בכל הקשור לעיתונות אוןליין ישראלית. קחו לדוגמא אתר כמו YNET שללא בושה מפרסם כל מיני "כתבות" שהם לא יותר מפרסום של מאן דהוא עם שרלנותו והדרך החדשה ש"פיתח" כדי לעשות אנשים יותר בריאים. במקרים אחרים אנו מוצאים כל מיני פותחות למיניהן עם ראיון לגבי המצב ומה יהיה (כמובן שאף אחד לא יאמר מילה כשהמצב ישתנה והיא תטעה ביותר מ-50%, אתם יודעים – זכרון סלקטיבי).

האינטרנט נתן PUSH רציני מאוד לתחומי מיסטיקה שונים המבטיחים הרים וגבעות, החל מאושר עילאי ועד ריפוי כל מחלה ולימוד השיטה תוך ימים ספורים במחירים נוחים ובתשלומים, מפגש ראשון חינם, רק תבוא ותשלם. יש לך בעיות כלשהן? (למי אין?) המיסטיקנית X תפתור את בעיותיך ותתקשר עבורך את הישות קישקוש, ישות שתפתור לך את בעיותיך ואף תחזה עתידות עבורך.

ולצערי, יש יותר ויותר מיואשים ו"סקרנים" שהולכים ומאמינים לנוכלים הללו. לא חשוב כמה תסביר להם באורך רוח על כך שעובדים עליהם, שהזכרון של "החוויה המהממת" שהם חוו אצל מיסטיקנית X היא חוויה סובייקטיבית והמוח מעדיף להשכיח כל מיני פספוסים ולהאדיר ניחושים נכונים.

Sharp-Thinking-Cover-smlגלעד דיאמנט הוא בלוגר שחוקר את הנושא לעומק זה מספר שנים, ולאחרונה הוא הרים קמפיין מימון המוני לכתיבת ספר הנושא את שם הבלוג שלו – "חשיבה חדה". מכיוון שהכתיבה בבלוג שלו היא אחד הדברים שממש כיף לקרוא, רכשתי את הספר. רכשתי אותו היום וכבר סיימתי לקרוא אותו, אין ספק – ספר מושך, ברור, קל להבנה ולא דורש ממך ידע מוקדם.

כתבתי לעיל את מה שאני חושב (ויודע) על מיסטיקנים – שהם נוכלים ושקרנים, וגם גלעד יכל לכתוב זאת, אבל בכל הספר לא תמצאו מילים כמו שרלטנות. בספר, גלעד מתחיל מההתחלה והוא מחלק את ספרו ל-3 חלקים: החלק הראשון הוא "מה קורה שם בחוץ?", ובחלק זה הוא מדבר על החוויות שעובר אותו אדם בין אם בטיפול אלטרנטיבי או אצל מתקשרת/פותחת בקלפים/אסטרולוג/נומרולוגית וכו'. הוא מדבר על תעתועי זכרון, כוחה של החוויה האישית, בין מציאות לפרשנות ועוד.

בחלק השני "ממלכת משאלות הלב", כותב גלעד על אותם תחומים ומזכיר טכניקות כמו קריאה קרה, הומאופטיה, תקשור, גבישים, אסטרולוגיה, נומרולוגיה ועוד. גלעד מסביר את עקרונות אותן שיטות ומה הבעיה בהן וכמובן את העניין שבינם למציאות יומיומית אין ולא כלום, והוא מסביר זאת בצורה מפורטת מאוד. (עוד על כך – בהמשך).

בחלק השלישי "התנגשות העולמות" מסביר גלעד את אותה ההתנגשות שהזכרתי לעיל, מדוע הפרס של ג'יימס ראנדי (ע"ס מיליון דולר) לא נקטף עד היום ואת התירוצים של אותם מטפלים ומיסטיקנים כששמים את מראת המציאות מולם.

אחת הנקודות שכדאי להדגיש לגבי ספר זה, שהוא אינו משמש כאנציקלופדיה לתחומי מיסטיקה שונים, לא זו היתה כוונת הכותב. הספר הוא כלי חשוב לכל אדם שרוצה להבין מה מיסטיקנים/מטפלים אומרים ומדוע הדברים פשוט אינם נכונים ואינם אמיתיים. הוא נותן לקורא כלים להבין מה בעקרון אותו טיפול/פגישה מתיימרים להבטיח ומדוע מדובר בהמצאה שחוץ מאשר תגבה כספים מהמטופל/לקוחה, לא תעזור לו ממש.

אתן משל פשוט ביותר (עם הסבר בסוגריים): תארו לכם שיש לכם חור רציני באחת מהשיניים (בעיה אמיתית) והכאבים מגיעים לביקור. אתם יכולים ליטול כדור נגד כאבים (שזהו בעצם אותם טיפולים אלטרנטיביים / פגישה עם מתקשרת/פותחת), והרגשת הכאב יכולה לחלוף כולה או בחלקה הגדול (ה"פתרון" של אותם מטפלים/מתקשרים/פותחים), אך שום טיפול אלטרנטיבי לא יגרום לשן להבריא (טיפול בבעיה המציאותית), ותצטרכו לקבוע פגישה עם רופא השיניים.

מיסטיקנים ומטפלים אלטרנטיביים רבים נוטים להתווכח עם הספקנים בכך שהם "לא פותחים ראש", וגלעד מציג את הטענות של אותם טוענים ועונה להם, וזהו הספר עם התשובות הכי טובות שנתקלתי בהם.

האם ספר זה יכול להתאים לכולם? כן. אני ממליץ בחום לכל ספקן, סקרן, לכל אדם שמסתקרן ממדע וגם לאנשים שסקרנים לגבי תחומי מיסטיקה שונים לקרוא את הספר ולהבין את הדברים כמו: מדוע שום שיטת טיפול או תקשור או הילינג או המאופתיה או תטא הילינג או דיקור סיני או כל דבר "אלטרנטיבי" אחר פשוט אינו אמיתי והוא מומצא בדיוק כמו שיש מאחוריי דרקון חי ורושף אש (והוא מכין כרגע סטייק דמיוני עם האש שלו 🙂 ) וטיפולים ו"פתיחות" אלו אינם יותר מאשר מסירת כספך שעבדת לא מעט עליו – לידי אנשים שפשוט חיים בסרט. הייתי ממליץ גם למוסדות חינוך להכניס את הספר וללמד את הצעירים כמה דברים על מציאות מול אשליות, אבל אני לא מפתח ציפיות גדולות בנושא.

למעוניינים, תודות לגלעד, אני מצרף פה את 14 העמודים הראשונים של הספר (שניתן לרכישה פיזית כאן). בשלב זה הספר עדיין אינו זמין בגירסה דיגיטלית (לחצו על הפתור הכי ימני על מנת לקרוא במסך מלא, או על 2 הכפתורים ליידו כדי להגדיל/להקטין את הטקסט).

חשיבה חדה + מבוא מורחב + קישור

Print Friendly, PDF & Email

3 תגובות בנושא “סקירה: "חשיבה חדה" – הספר של גלעד דיאמנט

  1. פינגבאק: חשיבה חדה 2014 – סיכום שנה | חשיבה חדה

    • תראה, מי שחכם ולא תמיד פוץ שלוקח את עצמו כתמיד צודק, בודק גם את הצד השני, ומשהוכח שהצד השני עיקבי בהסברים ומראה שהדברים אינם כמו שהם "נראים" במיסטיקה – אז משנים דעה (כלומר חלק מהאנשים משנים דעה).
      אני הבנתי בסופו של דבר שטעיתי וכתבתי על כך בבלוג המקורי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.