תגובה למכתבו של הרב לאו

ראשית, אני רוצה להדגיש: יש לי הערכה גדולה לרב דוד לאו. זכויותיו רבים מספור בכך שהוא עוזר ועזר במקרים רבים שלא ממש מסופרים ושמעתי עליהם. הרב לאו הוא אדם משכמו ומעלה.

ראיתי היום את המכתב שהרב שלח ושפורסם ב-YNET, ורציתי להגיב לעניין. בתחילה חשבתי להגיב ל-YNET אולם לפי מה שהולך עם הטוקבקים שם, החלטתי לפרסם פה ולשים שם לינק למי שירצה לקרוא את הפוסט הזה.

תל אביב היא עיר שונה מערים אחרות. תל אביב היא העיר הכי ליברלית מכל עיר אחרת בארץ. כאן בתל אביב יש הכל מהכל וגם פתיחות לדברים שונים וברוב המקרים דברים עובדים די טוב. כתושב ותיק בתל אביב אני יכול להעיד שרחוב שינקין, רחוב הנודע בחילוניותו ומתירניותו צמוד למספר רחובות שבהם גרים אנשים דתיים וחרדים וראה זה פלא – הם מסתדרים, בלי לריב, בלי הפגנות, בלי חיכוכים. באמצע רחוב שינקין נמצאת שדרות רוטשילד ושם נמצאת ישיבה תיכונית ושוב – אין חיכוכים בין הישיבה למה שקורה בשינקין ובשדרות עצמם, נשים הולכות באיזה לבוש שהן רוצות ולאף אחד לא נראה שזה מפריע. נראה כי הדתיים, מסורתיים וחילונים מסתדרים ביניהם יפה מאוד עד כה. 

הצורך בחנויות מזון פתוחות בשבת בתל אביב נובע מביקוש של אזרחים תושבי תל אביב. אנשים דתיים מנצלים את יום השבת כדי לנוח, לקרוא, להתפלל, לאכול ארוחות שבת, ואילו חילונים רבים מעדיפים לעשות דברים אחרים ביום שבת. חלקם רוצים לעשות שופינג והם נוסעים למקומות שפתוחים בשבת (בתל אביב החנויות בקניונים סגורים בשבת) וחלקם לפעמים רוצים לרכוש כמה דברים שאין להם ושלא הספיקו לרכוש ביום שישי. קורה שמאן דהוא מוצא שנגמר לו החלב במקרר, אין לו שתיה או שהוא מעוניין במשהו קטן לאכול או דברים כאלו.

תמיד יהיו בעלי החנויות הקטנים שיזעקו חמאס כי הם לא פתוחים בשבת ומתחריהם כן פתוחים, אבל אם מישהו מסתכל על זה כקטליזטור שהצרכן יעבור לבצע את קניותיו במקום בחנות הקרובה אליו – בסופר שפתוח 24 שעות/7 ימים בשבוע – הוא טועה. אנשים קונים גם כשהמחירים יותר גבוהים – במקומות הקרובים אליהם פיזית (למעט קניות גדולות, ואז הם נוסעים לסופרמרקטים גדולים כמו חצי חינם וכו'). אחרי הכל, אנשים מחפשים נוחות.

כמובן שישנם כאלו שקפצו על העגלה כדי להתייפח על גורלם של העובדים המסכנים שצריכים לעבוד בשבת ולא לנוח, אך צר לי לאכזב, אלו שעובדים רוצים לעבוד בגלל הכסף. גם עבדכם הנאמן לפני יותר מעשור, כשהמצב הפיננסי שלי היה די גרוע, עניין העבודה בשבת די הציל אותי פיננסית. נכון, זה לא הכי נוח לעבוד בשבת בשעה שחבריך נמצאים בטיול או סתם במיטה או עם בני/בנות זוגם, אבל כשצריך כסף, עובדים גם בשבת ובחג, וההזדמנויות הללו איפשרו להיטיב במעט את מצבי הפיננסי. בלי זה – הייתי בצרות.

ישנם אחרים שבאים ואומרים שבמדינות העולם האחרות השבת/ראשון הם ימי מנוחה והחנויות סגורות. צר לי לבשר לאותם אנשים שזה פשוט לא נכון. בארה"ב לדוגמא רשת חנויות כמו TigerDirect פתוחות 7 ימים בשבוע והם ממש לא היחידים שם. גם באירופה ישנם רשתות חנויות שפתוחות 7 ימים בשבוע, כך שאם אזרח מאותה מדינה רוצה לרכוש אוכל לדוגמא, אין שום בעיה למצוא חנות פתוחה, גם בשבת, גם בראשון.

הרב פנה לראש העיר על מנת להחליט לסגור עסקים, אולם עם כל הכבוד לראש העיר, הוא אינו יכול להחליט על דעת עצמו לסגור. ישנה קואליציה והנושא כבר עלה להצבעה (בעקבות פניית בג"צ) במועצת העיר, וכפי שניתן לראות כאן – תיקון החוק המאפשר פתיחת עבר ברוב קולות (סביר להניח שמשרד הפנים ירצה להתנגד עקב הרכב הקואליציה, אך אז הוא מסתכן בביזוי בג"צ).

צריך לקבל שהיום בשנת 2014 הקרב על הדת בתל אביב אבד. זוהי עיר חילונית שגם תישאר חילונית וכאן לא יעזור עניין של "פיצוץ אוכלוסין" על ידי הבאת חרדים כפי שנעשה בערים כמו בית שמש, טבריה, צפת, ושאר מקומות שנהפכו תוך שנים ספורות לערים דתיות מוחלטות, הואיל ומחירי השכירות כאן הם בשמיים ומשפחה חרדית ממוצעת לא יכולה לעמוד בהן. תיקון החוק בהחלט מתחשב בשכונות עם רוב אזרחים דתי והיכן שלא קיימת חנות פתוחה בשבת, לא תהיה חנות פתוחה בשבת, כך שטענת הרב לאו כאילו הדברים הולכים לגדול ויהיו יותר חנויות פתוחות בשבת – היא טעות. 

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.