כשמקראתיזם ופאשיזם נפגשים עם חופש ביטוי

בימים האחרונים התוודענו לסיפור עם המורה אדם ורטה כשהתבטא בשיעור וביטא דעות שמאלניות, ועל כך שתלמידה בשם ספיר סבח בכיתתו מיהרה לכתוב מכתב תלונה לשר החינוך על דעותיו של המורה ושהוא "העז" לבטא אותם בכיתה. 

הסיפור הזה מבטא שוב את הלך הרוחות שרוכש כאן במדינה וכמובן, איך לא, גם בממשלתנו. לא חשוב שמורים רבים ותלמידים רבים יצאו להגנתו של מר ורטה (ואפשר לקרוא על כך כאן), על ההתנערות הנמרצת של רשת "אורט" מהמורה המוערך ע"י תלמידיו ועמיתיו (גם כשתלמידים עם דעות שונות לחלוטין משלו מעריכים אותו!), ועל ההתנהגות המוזרה של משרד החינוך…

מה שחשוב פה, לעניות דעתי, זה שוב, איך שרבים, רבים מאוד בצד הימני הפוליטי מתנהגים – בצורה הזויה בטירוף.

קשה, קשה לרבים בימין לקבל שלעיתים בזמן שיעור דברים יכולים להיאמר שהם משקפים דעה של מאן דהוא שאינה מתיישרת עם ההנהגה הנוכחית, יש כאלו כמו התלמידה מירב שמעדיפה לגרום למורה להיות מפוטר (תוך ניצול פייסבוק) מאשר להתמודד עם עובדה פשוטה שהמורה שלה אינו רואה עין בעין את עמדתה הפוליטית או את עמדת ההנהגה, נוסיף על כך את המתלהבים הסדרתיים בימין שמצידם אם אפשר לדפוק למר ורטה מכות, להשמיץ וללכלך אותו – ולעזאזל חופש הביטוי.

אז לאלו ההזוים בימין, הבה נתאר מצב דמיוני ונדגים כמה הימין הזוי לחלוטין.

השנה שנת 2014, הממשלה שנבחרה היא ממשלת שמאל. ראש הממשלה הוא בוז'י הרצוג (כן, אני מנחש שאתם מחייכים עכשיו) ושר החינוך הנכבד הוא מתוך מפלגת מרצ. מכיוון שהשר ממפלגת מרצ, הוא הכניס פה ושם מספר שינויים, קצת יותר מדע, קצת יותר על סופרים ישראליים ערבים וכו' וכו'.

באחת הכיתות במרכז הארץ מלמדת המורה יהודית, ובמהלך השיעור יהודית היקרה מבטאת את דעותיה והן… ימין קיצוני קלאסי, החל מ"האירופאים אנטישמיים", "חייבים לבנות בכל השטחים", וכלה ב"ערבי טוב זה ערבי מת" ושאר "פנינים". אחד התלמידים בכיתתה הוא יוני, משתתף קבוע בתנועת הצופים וגם מפגין לא מעט בהפגנות שמאל, הקיר שלו בפייסבוק "מפוצץ" בהתבטאויות שמאל שלו כך שקשה לטעות לגבי דעותיו הפוליטיות. יוני מתחרפן מדעותיה של יהודית והוא כותב מכתב קשה לשר החינוך על הקיר שלו בפייסבוק על ההתבטאויות "המגעילות והחצופות" של המורה יהודית.

מפה לשם המכתב שלו מגיע לתקשורת ותוך זמן קצר רואים תוצאה מעניינת: הכנסת מקיר לקיר על 120 חבריה מתנגדים למכתבו של יוני, חכ"ים מימין וחבריהם מהשמאל ליידם רצים לעבר כל מיקרופון פנוי עם הצהרה ש"אנחנו מדינה דמוקרטית ותרבות חופש הביטוי היא נר לרגלנו!". שר החינוך מוציא הודעה שמסבירה לתלמיד הנכבד שאלו הם דעותיה של המורה וכמה שהוא מתנגד נמרצות לדעותיה, הוא מכבד את זכותה לחופש ביטוי. הוא ממליץ למורה יהודית להתחשב בדעותיהם של תלמידיה אך הוא אינו חושב שהיא עשתה מעשה שגוי כשהיא ביטאה אותן.

ובחזרה למציאות…

אנחנו שוב ושוב רואים פה מגוון התבטאויות ימניות הזויות מכל חברי כנסת. רק לאחרונה הגברת שקד התבטאה נגד האיחוד האירופאי שגינה את ההחלטה הנוספת של הממשלה לבנות עוד בתים בשטחים ובכך להגדיל את הסכסוך הישראלי פלסטיני – והיא גינתה את ההחלטה כ"צבועה" תוך תהיה מדוע הם אינם מגנים את החמאס שיורים כלפי ישראל (כרגיל הגברת שקד לא תטרח לשאול את הצבא לגבי הירי, כי אם היא היתה שואלת, היא אולי, אולי היתה מבינה שזה לא החמאס שירה, אלא ארגון שנקרא "צבא האיסלם", שמנסה לפגוע גם בישראל וגם בחמאס, אבל היי, המתלהבים בימין יבלעו הכל עם פה פתוח לרווחה, לא צריך להטריד אותם בזוטות!) וכמובן שהיה לנו את בוגי יעלון שדפק חתיכת התבטאות נגד מזכיר המדינה ג'ון קרי ועוצמת הביטוי נגד השמאל תלך ותגדל במהלך השבועות והחודשים הקרובים עם פרסום הסכם המסגרת, המתנחלים כבר מכינים קמפיין (בכיכוב "הבית היהודי" כמובן, ותנחשו מי המממנים) נגד כל הסכם מסגרת כי .. יהוה נתן לנו את הארץ (לפי התנ"ך הוא גם נתן לנו את ארץ שבגודלה משתווה לירדן, סוריה, לבנון וחצי מעירק – ביחד. שנרוץ לכבוש אותם?). 

יהדות תמיד היתה נגד כל דבר כמו חופש ביטוי, אבל אנחנו כאן במדינת ישראל מנסים ללכת עם ולהרגיש בלי, אנחנו "מדינה יהודית ודמוקרטית", אז אם אנחנו רוצים לשחק את המשחק הזה, אז צריך לחזק את חופש הביטוי. חופש הביטוי הוא לא דבר קל לעיכול וגם לימני הקיצוני ביותר (היי ניקול ראידמן!) וגם לשמאל קיצוני מותר להתבטא, אבל אם מי שמתבטא לא רוצה להיראות כמו אידיוט מפגר (ולא חסרים לנו כאלו), מומלץ שינמק את דבריו וידע גם להקשיב לאלו שדעותיהם שונות משלו.

חבל שמשרד החינוך ורשת "אורט" נפלו לטריק של תלמידה ואמה והעדיפו לפטר מורה ("התפוטר") במקום ללבן את הדברים לעומקם תוך הבנה שמישהי כאן מנצלת סכסוך קודם כדי להתנקם במורה.

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.