כמה מילים על חברת חשמל, הפרטה וההסתדרות

בסוף שבוע האחרון רבים מאיתנו חוו הפסקות חשמל רציניות (במיוחד בצפון ובאזור ירושלים) וקיללנו לא מעט את חברת החשמל ועובדיה. בפייסבוק אנשים גידפו את החברה ורבים קראו להפריט אותה בין אם כ"עונש" על התנאים המפליגים של העובדים ובין אם כתקווה שכחברה מופרטת, השרות יהיה הרבה יותר טוב.

ואני מעוניין לכתוב הפעם גם על חברת החשמל וגם ככלל על עניין ההפרטה ומה קורה כשהחברה נמצאת בצד השני (מולאמת ו/או בבעלות ממשלתית).

העמדות ידועות: בשמאל רוצים שחברות לא יופרטו כדי לדאוג לעובדים (ע"י ההסתדרות כמובן, אבל פתוחים לשמוע על גופים אחרים). בימין לעומת זאת רוצים להפריט כל מה שזז או לא זז בכדי שהמדינה תרוויח מזה משהו וגם שהאזרחים יקבלו שרות הרבה יותר טוב מאשר המצב שהחברה בבעלות ממשלתית.

מה לעשות, ששתי הצדדים היקרים מפספסים.

ניקח את חברת החשמל: לפי אתר גלובס, לחברת החשמל חוב בלתי נתפס של … 53 מיליארד (כן, מיליארד) שקל. אם הממשלה מחר תרצה למכור את חברת החשמל, אתם מכירים אפילו חברה אחת שתסכים לשלם אפילו חצי מהחוב הזה? אני לא ואני מאמין שרוכש יבקש לקנות את החברה ללא החובות, מה שאומר שהחוב יגולגל .. עלינו. אבל נניח, רק לשם הפוסט והדוגמא, שמכרו את חברת החשמל לחברת שוקי אחזקות. מה יקרה אז לחברת חשמל? בהתחלה כלום כי הועדים ילחצו שבמהלך המכירה עובדים לא יפוטרו ואולי יפוצו, אבל בהמשך הדרך תהיו בטוחים שיהיו פיטורים וישכרו אנשים אחרים, עם תנאי שכר הרבה יותר נמוכים מהקיים כיום.

אותנו, כצרכנים, זה לא כל כך מעניין, אותנו מעניין עניין השרות, והשאלה היא – האם השרות ישתנה לטובה?

לעניות דעתי, התשובה היא לא. מדוע? כי כמו שלמדנו בעבר, כשיש רק חברה אחת שנותנת שרות, גם אם היא חברה בבעלות פרטית, השרות שנקבל יהיה כמו השרות הנוכחי אם לא יותר גרוע. מדוע? כי אין שום סיבה לשפר אותו. אין שום תחרות בשטח, והמממנים מעוניינים לקבל דיבידנדים ואתמול. תסתכלו מה קרה שהיתה חברה סלולרית אחת (פלאפון) בישראל ותבינו למה אני מתכוון.

מהצד השני – חברות בבעלות ממשלתית עם הסתדרות חזקה שמגינה על העובדים, היא הדבר האחרון שאפשר לקרוא לו "יעיל". תסתכלו על רשויות המסים, רשויות מקומיות, משרדי ממשלה, ביטוח לאומי – בכל פעם שצריך להתעסק איתם, רבים וטובים רוצים לשבור את ראשם בקיר במקום להתעסק עם אותם גופים, כי הבירוקרטיה שולטת. אנשים שיושבים באותם תפקידים שנים רבות ומחממים כסאות, אפס יעול, שיטות התקשרות ארכאיות (פקסים!!), מענה בשיטת "תלך תבוא", ושאר קללות אפשריות, ואם רוצים לפטר, אז ההסתדרות תעשה את המוות למנהל שרוצה לפטר (אם לדוגמא הוא עבר מהסקטור הפרטי לציבורי עקב תפקידים מינסטריאליים או כל סיבה אחרת). לא מאמינים? תשאלו את ה"אח" בנט.

הדרך, לעניות דעתי, לפטור את הדברים, היא באמצע.

מה הכוונה שלי ל"אמצע"? כוונתי לכך שיש צורך בהקמה של גוף כמה שיותר עצמאי שיחליט אם לפטר אדם או לא, ושההסתדרות, המגינה האולטימטיבית של עובדים ממשלתיים, תסכים להתפשר תמורת התייעלות מאסיבית. לכל חברה ממשלתית יוצמדו 2-3 יועצים שיגישו תוך זמן קצר (ואני מתכוון קצר במובן של שבועות עד חודשים בודדים, ולא שנים!) דו"ח התייעלות ועל העובדים יהיה להתייעל, בלי לפטר עדיין. כעבור מספר חודשים יבדקו את היעילות במדדים שונים, ומי שלא היה יעל, יפוטר וההסתדרות לא תוכל להתנגד. כך אנחנו, ציבור הצרכנים, נוכל לקבל שרות יותר יעיל, ואותם עובדים ממשלתיים יצטרכו להתייעל או שיפוטרו, ואיום בפיטורים למישהו שנמצא 20 שנה באותו תפקיד הוא תמריץ די גדול להתייעל.

אם הממשלה רוצה להפריט, תפאדל, אבל הבעלים החדשים יצטרכו לעמוד בסטנדרטים ידועים (או כאלו שנקבעים) של יעילות שרות. לא עמדו? הרוכשים המאושרים יצטרכו להיפרד מ-X מאות אלפי שקלים כקנס, והמדידה תהיה אחת לתקופה ולאחר תקופת Grace השוק יפתח לתחרות כאשר לא ינתן פיצוי לרוכשים.

נחזור לעניין של חברת החשמל: כפי שציינתי לעיל, אף אחד לא יכול לרכוש את חברת החשמל כמו שהיא כיום וההסתדרות לא תתן לזרוק יותר מ-50% מהעובדים הביתה מהיום למחר, כך שישנו תהום בין רוכשים פוטנציאליים לממשלה אם היא תרצה למכור אותה. מה שכן ניתן לעשות הוא לפתוח את השוק בצורה הרבה יותר רחבה מהמצב כיום, כולל כניסה לספקים של יצירת חשמל בדרכים אלטרנטיביות (רוח, סולרי וכו') אך בתעריפים שונים מהיום.

מה שקרה בסוף השבוע הוא דבר לא קל עם מזג אויר נדיר בצירוף אנדרלמוסיה בין ערימת גופים שיד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה, אבל אם מישהו חושב שחברת חשמל כספק יחיד בידיים פרטיות היה עושה דברים בצורה אחרת, הוא (לעניות דעתי) טועה. כל עוד אין תחרות ואין קנסות או איזה שהוא SLA בין הצרכנים לחברת החשמל, לא יהיה שווה לחברה פרטית להשקיע סכומים גדולים בחיפוש וגיזום ענפים פוטנציאליים שיכולים לגרום נזק או לעבוד על תיקוני מניעה. בחברה פרטית שורת הרווח היא השורה הקובעת והוצאה של "אולי" פשוט לא תבוצע.

Print Friendly, PDF & Email

2 תגובות בנושא “כמה מילים על חברת חשמל, הפרטה וההסתדרות

 1. זה  פשוט מחריד לחשוב על זה שחברת חשמל מחזיקה מאות אלפי בתי אב המחוברים לחשמל דרך כבל בודד, ללא שום שרידות מינימאלית, ובעיקר עם חוסר מחשבה.

  הרשת שלהם בנויה כמו "עץ" שלענפים שלו פשוט אין חיבור חשמל גיבוי.

  חברה פרטית אולי הייתה מציעה שרות חשמל עם SLA גבוה במחיר יקר יותר (למשל ע"י גנרטור שכונתי,  הזנה כפולה או כל רעיון אחר). לגיטימי.

  תקלות זה דבר שקורה. צריך לקחת אותם בחשבון בתכנון הראשוני.

 2. חץ,

  הפרטה זה לא העברת גוף ממשלתי לחברים ( בתשלום או בחינם ) של פוליטיקאים.

  הפרטה זה הגדלת הכח של הפרט.

  אם רוצים לעזור לאזרחים אז בשלב הראשון מפצלים את חברת חשמל לשתי חברות. חברה אחת ליצור חשמל וחברה שניה להולכת חשמל.

  החברה להולכה תחבר את כל היצרנים ותקבל מהם תשלום לפי קילו-וואט לק"מ.

  בשלב השני כל אזרח ו/או עסק יקבלו אוטומטית רשיון להתקין לוחות סולאריים על גג המבנה שבבעלותם ולהשתמש בחשמל לצרכיהם, לאגור אותו או למכור אותו במחיר שהם רוצים.

  בשלב השלישי החברה הממשלתית ליצור חשמל תפוצל למספר חברות כך שכל תחנת חשמל תהפוך לחברה נפרדת.

  בשלב הרביעי כל אזרח ישראלי מקבל 10 מנייות בכל אחת מהחברות ליצור חשמל.

  בשלב החמישי מאפשרים הקמה של חברות פרטיות להולכת חשמל.

  מאחר ואף פוליטיקאי לא ירוויח מזה אגורה אז זה אף פעם לא יקרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.