יאיר לפיד ושקר "ברית הזוגיות"

זה לא סוד שיאיר לפיד וראשי "יש עתיד" מודאגים. הם מודאגים בגלל שהסקרים שהם וגופים אחרים מבצעים באופן שוטף כדי "לבדוק את הדופק", וספציפית לבדוק – אם היו מתקיימות בחירות היום, כמה מנדטים היתה "יש עתיד" גורפת?

סקר שנערך ע"י עיתון "הארץ" בפיקוח הפרופ' קמיל פוקס הראה תוצאות טובות ל"בית היהודי", מרצ, הליכוד, אבל כשזה מגיע ל"יש עתיד"… תראו בעצמכם:

כפי שאת יכולים לראות למעלה משמאל, "יש עתיד" מתרסקת מ-19 מנדטים ל-10 מנדטים, כלומר אם זה מתגשם, אז זה אומר שמחצית מהציבור שהצביע ליאיר לפיד, התעורר מהאשליה של "פוליטיקה חדשה", ובשביל "יש עתיד" ובמיוחד ליאיר לפיד – זה הסיוט הכי גדול שקיים – 50% הפסד תוך פחות משנה לכהונת הממשלה הנוכחית..

אז יאיר לפיד צריך לעשות משהו ובדחיפות, קסם, טריק, ספין כלשהו, להעביר איזה חוק שימשוך אליו בחזרה את מי שהצביע עבורו ואולי יותר, ואיזה חוק יותר מתאים מאשר נישואים אזרחיים, או כפי שב"יש עתיד" מכנים אותו "ברית הזוגיות"..

אז "יש עתיד" עושה קולות שהיא רוצה להעביר חוק, ומה אומר אותו חוק? שיקום מסלול נישואין מקביל למסלול הדתי, כלומר הומו שמתחתן עם בן זוגו, לסבית שמתחתנת עם בת זוגה, טרנסג'נדר/ית שמתחתנ/ת עם המין השני (גם אם היא עברה לחלוטין שינוי מין מלא והיא מוכרת ע"י משרד הפנים כאישה והיא רוצה להתחתן עם גבר או מישהי ששינתה את מינה לגבר ומוכרת במשרד הפנים כגבר שרוצה להתחתן עם מישהי), אזרחים חסרי דת ואלו שמוכרים ע"י הגיור האורתודוכסי – יוכלו להתחתן במסלול שאינו רבנות ולהנות מההטבות (וגם החובות) כמו כל זוג שהתחתן דרך הרבנות.

אז האם ישראל תצטרף למועדון המדינות שמאפשרות זאת? המועדון הזה בשנתיים האחרונות הולך וגדל כאשר מדינות שונות בארה"ב כבר מאפשרות זאת, בריטניה, ניו זילנד ומדינות אירופאיות רבות גם מאפשרות זאת. אז האם נהיה בפנים?

זהו, כנראה שלא.

אם נסתכל בהסכם הקואליציוני (PDF), סעיף 37 קובע בפירוש כי "שינויי חקיקה בנושאי דת יהיו בהסכמת כל מרכיבי הקואליציה". בנוסף, סעיף 11 לנספח המצורף קואליציוני קובע כי "…. לא יקדם חבר קואליציה ולא יעלה הצעת חוק העומדת בסתירה להסכמים הקואליציוניים ולקווי היסוד של הקואליציה, אלא בהסכמת כל מרכיבי הקואליציה" – כלומר ההסכם הקואליציוני לא מאפשר להעלות הצעת חוק כזו כי היא מדברת על תחום שה"בית היהודי" לוקחת אותו כדבר דתי נטו (אגב, ח"כ איילת שקד מפירה את ההסכם הזה על ימין ועל שמאל, רק לפני שבוע היא רצתה לערער את מעמד בית המשפט העליון, דבר שאסור על פי ההסכמים הקואליציונים אבל נו.. שקד אוהבת פרובוקציות).

היום הגיעה מכת הפטיש הנוספת לרעיון של להעלות חוק כזה. בראיון שנערך ומופיע באתר "וואלה", הודיע יו"ר הבית היהודי כי הוא לא יתמוך בחוקים שסותרים את ההלכה היהודית, הווה אומר שעל הצעת חוק לגבי "ברית זוגיות" – הוא יטיל ווטו. האם הוא יטיל וטו? בהחלט, מכיוון שאם הצעת חוק כזו תגיע להצבעה בכנסת, יהיה לה רוב מוחץ של כל השמאל, יש עתיד, וכנראה "ישראל ביתנו" (אצלהם הבעיה היא מרכזית הואיל ומצביעים רבים שלהם אינם מוכרים כיהודים על פי הרבנות).

על עגלת הנישואים אזרחיים/נישואי הומואים-לסביות וכו' "רוכבים" כמה מפלגות. הנה לדוגמא תזכיר הצעת החוק (PDF) שפורסם ע"י משרד המשפטים והשרה העומדת בראשו (ציפי לבני). ההצעה היא יותר "חלבית" ובמשרד המשפטים טוענים כי זה היה בתיאום עם סגן שר הדתות אלי בן דהן מ"הבית היהודי", אבל הוא כמובן מכחיש (למרות שישבו ודנו איתו בנושא כמה פעמים… אויש השקרים האלו של סגן השר..).

גם סתיו שפיר הציעה הצעת חוק שמאפשרת רשמית להומואים ולסביות להתחתן (ההצעה פה, מסמך וורד, חבל שאתר הכנסת לא מוציא את זה כ-PDF!). מילא שה"בית היהודי" התנגדו, זה היה צפוי, אבל מתברר כי "יש עתיד" היו מי שהפיל אותה, והסיבה? "כי היא הופכת את ההומואים ולסביות לאזרחים סוג ב'". כמובן שאם "יש עתיד" היו מבקשים מח"כ סתיו שפיר להוסיף גם אזרחים סטרייטים שלא מוכרים ברבנות וגם אזרחים רגילים שלא מעוניינים לעבור במסלול הרבנות, היא היתה שמחה לתקן זאת ולהצביע יחד עם חברי "יש עתיד" על ההצעה, אבל שוב, יש עתיד מעדיפה לדפוק הצעות אחרות ולהציע משהו שלא יעבור. אגב, גם מפלגת העבודה הולכת להוציא הצעת חוק בנושא זה.

אז מה יש לנו כאן כרגע? מי שנשם לרווחה כשראה ששרי ש"ס והמפלגות החרדיות לא יהיו בקואליציה ופינטז על כך ש"הבית היהודי" היא מפלגה קצת פחות קיצונית ויותר מבינה ומוכנה להתפשר, קיבל את הלאטמה שלו. מפלגת הבית היהודי לא תזוז ולו מילימטר אחד מהעמדה שחתונה – זה רק דרך הרבנות ושההומואים ולסביות וטרנסים/ות ואזרחים אחרים שלא רוצים רבנות – שילכו לעזאזל. לפני אלפי שנים כתבו בתורה שאסור משכב זכר אז שום דבר לא יעבור בכל הקשור לנישואין ו"הבית היהודי" יטילו וטו על הצעות כאלו.

הגיע הזמן שנפנים שעד שראש הממשלה יחליט על נתינת חופש הצבעה לשרים ולחכ"ים בנושאי מסלול נישואים שאינו אורתודוכסי, לא יזוז כאן, לצערי, שום דבר, וכמו שאנחנו מכירים את ביבי, הוא מאוד רוצה את החרדים בממשלה, והוא לא יאשר דבר כזה.

אז בפעם הבאה שיאיר לפיד יפתח עוד ספין על נישואי זוגיות שלא דרך הרבנות, תזכרו – זה עוד ספין, בדיוק כמו הספין לעזור לעסקים קטנים, לעזור למעמד הביניים ועוד.

Print Friendly, PDF & Email

Comments

comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.