על טמטום הלב/תינוק שנשבה – וחזרה בתשובה

היהדות, למי שאינו יודע, היא אחת הדתות הכי אגואיסטיות. פתחו מספר תפילות כמו בראש השנה, בכיפור וכו' ותמצאו את "אתה בחרתנו מכל העמים". (כמובן, אל תתנו להגיון הקר להטעותכם, אותו הגיון שמגובה במספרים ושמראה כי הנצרות היא הדת הגדולה ביותר ואחריה האיסלם, היהדות – הרחק מאחור) ומכיוון שהיהדות מסתכלת על עצמה כ"עם נבחר", היא רוחשת בוז לאחרים, גם כשמדובר ביהודים חילוניים. כך לדוגמא ביהדות קיים המושג "טמטום הלב" ואם תרצו לדעת על מה מדובר, בלינק הזה מתוך האתר של חב"ד תבינו כי מי שאוכל שרימפס וחזיר ומוצריו וכל אוכל אחר שאין עליו חותמת כשרות – גורם לאוכל אותו ל"טמטום הלב". (שוב, אל תחפשו הגיון בזה. אין לכך שום הוכחה מדעית, אחרי הכל ממתי יהדות הולכת עם הוכחות מדעיות?).

מה אותו "טמטום הלב" עושה? הוא גורם לכך שאדם "מפסיק להקשיב לליבו" ובעברית פשוטה: אם אתה הולך אחרי הגיון ולא אחרי כל מיני דברים בלתי מוכחים מדעית, אז אתה .. מטומטם. כך היהדות מסתכלת עליך.

ישנו עוד מושג אגואיסטי ביהדות שנקרא "תינוק שנשבה", כלומר אם אדם הוא חילוני, אז היהדות מסתכלת עליו ברחמים, כאחד ששכח מי זה אלוהים, מצוות וכו' וכמובן שאין מתייחסים לדעותיו בקשר ליהדות.

בצד החילוני יש כמובן כל מיני כינויים לאנשים דתיים כמו "קנאי חשוך", "אנשי מערות"  וכל מיני "מחמאות" אחרות שאינני חושב שיש להם מקום בשיח תרבותי, כמו שאינני חושב שכינויים כמו "מטומטם" יכולים להיכלל בשיח תרבותי.

לפני שנמצא מושג מתאים מהצד החילוני, בוא ננסה להבין בכלליות מדוע אדם רגיל מחליט להתחבר מחדש לדת, תהיה הדת אשר תהיה. ישנן כמובן המון סיבות לכך (כמו שיש הרבה סיבות לכך שאדם פורש מהדת שהוא היה מאמין בה עד כה), אקח 2 סיבות ששומעים אותן מאנשים:

משהו בלתי מוסבר (תופעת "נס")
הנה סיבה שמתרחשת אצל רבים, הם היו במצב X גרוע, ולפתע קרה "נס" משום מקום והמצב השתנה ל-Y. אדם שהיה חולה ולפתע הבריא, אדם שניצל מתאונת דרכים, אדם שהתרושש כספית ולפתע מוצא פתרון כספי לא מתוכנן, ועוד אלפי סיטואציות שונות.

אומרים שלהצלחה אבות רבים אך הכשלון יתום. במקרים כמו שתיארתי לעיל, רבים מחבריו של אותו אדם יאמרו לו שאירע לו "נס" וחלק לא קטן ימליץ לו ללכת לבית הכנסת לברך ברכת "הגומל".

כמה פעמים אותו אדם באמת ינסה לחקור האם באמת יש פה "נס"? חלק מהאנשים ינסה לחקור בצורה שטחית, אולי ישאל כמה חברים לגבי הסבר הגיוני, אך מעטים מאוד ינסו ממש להתעמק בספרות מקצועית או ישאלו אנשים עם ידע מקצועי מעמיק לגבי אותו "נס", וכך קורה שאנשים רבים מאמינים שפתאום אלוהים נזכר בהם ועזר להם ברגע של "נפילה". אחרים (קצת יותר תמוהים) יסתכלו על זה כ"נסיון" ו"שיעור" מאלוהים, וכך יש פה אדם שנופל כפרי בשל לידי הדת וכל מיני "מחזירים בתשובה".

תחושת ריקנות
תופעה שרואים אותה המון בשנים האחרונות. אנשים שהשקיעו המון בקריירה ובהצלחה שלהם, מרגישים לפתע תחושת ריקנות אחרי שהם הגיעו לכל מיני הישגים בעבודה ובקריירה, והם מחפשים משהו ש"ימלא" ויגרום להם להרגיש פחות ריקני ויותר "מלא". אלו בדיוק אותם אנשים שמחליטים לחקור כיוונים יותר רוחניים ומיסטיים ולעיתים גם כיוונים דתיים. אלו בדיוק האנשים שמתעניינים, נרשמים ומשלמים סכומים לא קטנים על כל מיני קורסים רוחניים/מיסטיים/דתיים. אגב, רבים מהם בהמשך הזמן דווקא יגלו הבנה כלשהי ליהדות ולהלכותיה ואולי יתחברו אליה מחדש, אם כי חלק גדול מהם יעשה סלקציה ויעדיפו "התחברות אלטרנטיבית" ליהדות, בניגוד ל"התחברות האורתודוכסית".

בכל מה שקשור לסיבה הראשונה, אני קורא "פיגור תשובתי". אינני מכנה חס ושלום את אותו אדם כ"מפגר", אלא פיגור כמו שעון מפגר, מאחר. הסיבה לכך היא שאותו אדם נוטש את החקירה במובן הלוגי, המוחי והמדעי, ובמקום זה מעדיף את התירוצים של דת/אלוהים.

בכל מה שקשור לסיבה השניה אני קורא "נטישה לוגית". אלו שהולכים ללמוד על תחומי מיסטיקה (מאגיה, תקשור, רפואה סינית, הילינג וכו') כתוצאה מתחושת ריקנות, מכניסים את עצמם בעצם לעולם שהוא בסופו של דבר אשלייתי.

Print Friendly, PDF & Email

Comments

comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.