תקרית הבורקס ומחשבות על הדת היהודית

בורקס משולשהשבוע חזינו בעוד דוגמא קלאסית של כח ושררה מצד הרבנות וכיצד הם מכתיבים לעסקים תנאים חדשים לכשרויות גם כשזה כלל וכלל לא קשור לכשרות. הפעם הרבנות תכתיב את הצורה של הבורקס. מי שלא יעמוד בכללים – יאמר שלום יפה לתעודת הכשרות, כי הרי זה נורא נורא קשה לקרוא את השילוט מהו כל בורקס (תפו"א, גבינה וכו') או לשאול…

כמובן שאין שום בסיס הלכתי לעניין. אחרי הכל, עד היום נמכרו בורקסים במגוון צורות בלי שום בעיה. גם עניין "לפני עיוור לא תתן מכשול" אינו רלוונטי כאן כי אנשים כבר ממזמן למדו להבדיל בין חלבי לפרווה וכו', אבל אם אפשר להתעמר בעסקים, להכריח אותם להוציא עוד כספים (על תבניות וכו') בגלל שטות של הרבנות, אז למה לא? רצית תעודה? עכשיו תציית לגחמות הרבנות.

ככל שאני חושב על הרבנות, הרבנים והדת היהודית (או כל דת אחרת), אני מוצא את עצמי מגיע שוב ושוב לאותן מסקנות:

 1. מי שהמציא את הדת היהודית היה גאון. אני בטוח שהוא לא ידע שזה הולך לתפוס אלפי שנים קדימה. 
 2. הבסיס ל-2 הדתות (יהדות ונצרות) הוא ספר התנ"ך, ספר שכולל מספר ספרים בתוכו ובמיוחד את החמישיה הפותחת (בראשית, שמות, ויקרא, במדבר, דברים) ואותו תנ"ך במקרה הטוב אפשר להתייחס אליו כספר סיפורים ומשלים, אבל אנשים מתייחסים אליו מילולית למרות שרוב התוכן שם פשוט לא הגיוני:

  1. נחש מדבר? אתון מדברת? קצת בעייתי שהם ידברו כשאין להם תשתית לדיבור…
  2. תיבת נח מאכלסת את כל החיות שהיו קיימות לפני אלפי שנים? קצת קשה להאמין שמי שמבין משהו במתמטיקה ובזואולוגיה, "קונה" את הסיפור. הרי אם תכניס את כל החיות לתוך אותה תיבה, יהיו מילימטרים בודדים של מקום לאותה חיה. מה עם ההאכלה של החיות? כמה עשרות אלפי חיות שצריך להאכיל ולנקות, בשעה שיש 8 בני אדם בתיבה (נח, אשתו, 3 בנים, 3 אחייניות). מה עם העובדה שכשיש לך כמות כזו עצומה של חיות במקום מאוד קטן, המחלות יתפרצו תוך ימים, שלא לדבר על אנדרלמוסיה ענקית של חיות טורפות על חיות יותר קטנות. בקיצור – סיפור פנטזיה, ובכל זאת אנשים מאמינים לכך.
  3. התורה, "במקריות", מתנהגת כמעט אחד לאחד כמו העמים האחרים. אצל אחרים מקובל עניין העבדים? גם בתורה. ארון קודש שנוסע עם העם במדבר? אותו ארון מועתק כמעט כולו מ… המצרים. אלוהים שמוזכר בתורה שונה מאלוהים אחרים? לא ממש, זה בדיוק אותו אלוהים שמשה הכיר במדין, ומי הכהן הגדול ששירת את אותו אל "יהוה"? מי שיהיה חותן משה, יתרו (ובגלל זה יתרו כשהוא מבקר את משה בהמשך הדרך, מקריב קורבנות ועושה טקסים לאותו אל, לא לאל אחר), כלומר כל הבסיס ל"אל היהודים" – הוא בבסיסו מאל של המדיינים!
  4. אם כבר הזכרנו את "יהוה", כדאי לזכור שמי שכתבו את התורה, החליטו להשמיט חלק שדווקא מוזכר אצל "השכנים" (כמו המצרים). היהדות מדברת על אל אחד ושמו "יהוה", המצרים קוראים לאותו אל של היהודים כ"יהו" ומזכירים גם את .. אשתו של אותו אל, מה שלא נמצא בחמישה חומשי תורה. עוד פרטים והסברים ניתן לראות בהרצאה של יגאל בן נון שמזכיר כי התורה אומרת לא לעשות פסלים של אלים אחרים וכו', אבל בבית המקדש היה גם היה פסל של אלוהים.
  5. אפשר להוסיף פה עוד ערימת דוגמאות לכיצד התנ"ך אומר א' והמציאות מראה ב', ומי שרוצה, יכול לעיין באתר "דעת אמת" ולקבל מידע יותר מדויק.
 3. היהדות המבוססת על אותו ספר תנ"ך היא יהדות "חד סטרית", כאשר דור נוכחי של "חכמים" אינו יכול לסתור דור קודם של "חכמים", כך שאם הקודמים טעו, הם לא טעו, זה הדור הנוכחי שלא מבין.
 4. האיסורים שניתנו בתורה הורחבו מעל ומעבר כאשר כל פעם מתייחסים לדברים פעם כמשל ופעם כמילולי, לפי מה שנוח לפוסק. כך לדוגמא "גדי בחלב אימו" נלקח כמשל שאסור לאכול חלב עם בשר, "לא תבעיר אש" נלקח כמשל והפך לאיסור גורף לא להפעיל שום ציוד חשמלי או מכני או עם בעירה כלשהי. איסור משכב זכר, לעומת זאת, נלקח מילולית, כולל העונש שלו.

רבים מנסים להציג את היהדות כדת "מודרנית", אולם היהדות היא הדבר האחרון שאפשר לקרוא לו "מודרני". היהדות עדיין שוביניסטית ומתייחסת לאשה כאחת שצריכה להיות במטבח ולגדל ילדים (חס ושלום קריירה, עצמאות וכו'). היהדות מתנגדת להכרה בדברים שיש להם הוכחה מדעית. כך לדוגמא היהדות עד היום מתנגדת להיכרות בהומואים ולסביות, למרות שההומו או הלסבית לא החליטו לקום ביום אחד בבוקר ולהימשך למישהו/י מאותו מין (מה לעשות שעל משיכה איננו יכולים לשלוט). היהדות עדייין היתה, נשארה ותישאר שוביניסטית תוך כדי שהיא קובעת לנשים (ע"י כל מיני רבנים), מה להתלבש ומה לעשות. מבחינות אלו היהדות נשארה תקועה אי שם אלפי שנים אחורה.

היהדות כיום נכפית במישרין ובעקיפין על ידי אותם רבנים ונציגיהם. לא, לא מכריחים אותך ללכת לבית הכנסת ולהתפלל לאותו "אל", אבל מצד שני לא מאפשרים לך לחיות כרצונך. חתונה אזרחית בארץ? לא מוכרת ע"י משרד הפנים. חתונות חד מיניות? ממש לא מוכרות ע"י משרד הפנים. פתיחת עסק בשבת? הקנס בדרך. פתחת בקניון או מקום מרכזי במרכז עיר חנות לא כשרה? הפקחים בדרך, התביעה בדרך, וזו רק ההתחלה.

אבל זה לא עוצר כאן.

אישית, כשחיי יסתיימו כאן, לא הייתי רוצה להיקבר בבית קברות יהודי, לא הייתי רוצה שיאמרו עליי קדיש, לא הייתי רוצה שיעשו עליי שבעה (למרות שבחלק הזה אין לי שום שליטה על אחרים) וכאן מגיעים מספר סיטואציות  מעניינות:

 1. אין שום גוף שאני יכול להירשם אליו ולבקש שאחרי מותי (מכל סיבה) גופי יתרם למדע, שיקחו ממני חלקים לאחרים, או שישרפו את גופי. אם היה גוף כזה מוקם ומוכר בצורה רשמית, חברא קדישא היו צריכים לבדוק אם האדם רשום שם או לא לפני שהם מחליטים לקבור אותו בבית קברות יהודי. כיום אני יכול לכתוב צוואה, אבל אף אחד לא מבטיח שהיא תקוים (במיוחד אם יש לך משפחה דתיה שתעדיף אוטומטית להתעלם מצוואתך… כמו במשפחתי).
 2. אני בהחלט מעוניין להירשם כחסר דת. יורם קניון היה צריך להגיע לבית המשפט המחוזי כדי שמשרד הפנים ימחק לו את סעיף הדת וירשום "חסר דת", אבל זה לא פתח את התהליך לאחרים עדיין. אני אצטרך גם לעשות את אותם צעדים כדי שמדינת ישראל תכיר בי כחסר דת (כמה אירוני: אין למשרד הפנים שום בעיה אם אתאסלם או אתנצר, השינוי בת. זהות יהיה מיידי).
 3. היה ומחר אמות מהתקף לב, שבץ, או מחלה או תאונה כלשהי, מוסדות רבים לא יסכימו לקבל אותי אלא אם עברתי את גיל 50. הנה דוגמא.

אז אם אני נפטר מחר, אף אחד לא יודיע לחברא קדישא "אל תקברו אותו". כן, אני יכול ללכת לעורך דין ולהפקיד בידיו צוואה, אבל… אם אמות פתאומית, איך אודיע לו? אופיע בחלומותיו? 🙂

אינני שונא יהודים, אינני שונא דתיים ואני סבור שכל אחד זכותו להאמין במה שבא לו. אישית אין לי כבוד לאף דת או כת ולכן אינני מכבד דרישות "לכבד" דת של מישהו, אבל אני בהחלט מקבל שפלוני אלמוני הוא אדם מאמין בדת זו או אחרת. מה אני מבקש? שיקבלו אותי כאחד שבחר None of the above, בדעה צלולה ובהחלטה אישית.

Print Friendly, PDF & Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.