הבהרה בקשר ל”תקשור”, כוחות ועוד

בשבוע שעבר פרסמתי את הפוסט הקודם על תקשור, כוחות, והאם זה אמיתי (לדעתי). לפוסט, כפי שניתן לראות יש תגובה אחת, אך מחוץ לבלוג, בצ’אטים אישיים ובמיילים הגיעו גם הגיעו תגובות רבות. חלק מהתגובות היו מאנשים שהולכים לכל מיני מתקשרים ופותחות, חלק מהם היו המתקשים/ות ופותח/ות בעצמם/ן שהיו בטוחים שדעתי השתבשה עליי בכך שכתבתי את הטקסט ה”כופר” ולכן אני מפרסם את הפוסט הזה, שיבהיר כמה נקודות.

יעוץ ובקשת מידע

חלק מאלו שפנו האשימו אותי שאני רומז ו/או ממליץ בעצם לאנשים לא לקבל בכלל יעוץ או כל מידע אחר שיכול לעזור. לא רק שזה לא נכון, זו גם לא היתה כוונתי. אדרבא, אני בהחלט בעד העניין של להקשיב לכמה שיותר דעות לפני שמחליטים דברים. אני יכול לתת לדוגמא את אמי היקרה (אין לה שום קשר למיסטיקה) – לעתים בעסק שלי אני צריך לקחת החלטות הקשורות לעסקים, התחייבויות וכו’. אמי אינה מבינה מאומה במחשבים ולכן כשאני רוצה לשמוע את דעתה, אני מפשט את הדברים כמה שיותר ומתרגם לה חלק מהמושגים המורכבים עד שהיא מבינה, ואז היא מביעה את דעתה (בצורה די נחרצת.. אמא, נו). לעיתים דעותיה היו מועילות ולעיתים לא, אבל היה חשוב לי לראות אם יש אספקטים שלא חשבתי עליהם או לא נתתי עליהם את הדעת לפני שאני מחליט סופית.

אם מישהו רואה שהוא נמצא בלחץ או בצרה, שהוא לא מוצא שום מוצא או פתרון לצרותיו, אני הייתי ממליץ לו לקחת מישהו מקצועי שמכיר את הנושא, לשלם לו כמה מאות שקלים כדי לשמוע את דעתו ואז להחליט מה לעשות. בעיות בעסק? חפש לך יועץ עסקי. בעיות משפטיות? תתייעץ עם עו”ד וכו’ וכו’. אותו מישהו לא הולך לאותו יועץ'/עו”ד בשביל העיניים היפות שלו, הוא הולך לשמוע את דעתו ו/או עצותיו המקצועיות של אותו אדם.

אם אותו מישהו רוצה ללכת למתקשרת או פותחת בקלפים כדי לקבל עיצה מה לעשות במקרה שלו, אז זו זכותו המלאה וזה הכסף שלו. הוא חושב שבתקשור או בפתיחה יגיעו ע”י הפותחת/מתקשרת תובנות חדשות, רעיונות חדשים, הצעות חדשות? בכיף, שילך ויצליח.

הבעיה מתחילה בזה שמאמינים שמלאכים/אלוהים/ישויות שונות הם הם אלו שמעבירים את המסרים לאותו לקוח. עדיין לא קיימת שום הוכחה מוצקת שהם קיימים, כלומר אותו לקוח, אם הוא מאמין שאותה מתקשרת/פותחת יש לה כוחות מסויימים ובגלל זה הוא הולך אליה – כאן הוא כורה לעצמו בור לא קטן. מדוע? כי בניגוד לעו”ד/יועץ שנותן לך יעוץ מקצועי על סמך ידע מקצועי שניתן לבדוק במקומות אחרים, בתקשור ובפתיחת קלפים מה שתקבל אצל מתקשרת/פותחת X, לא תמיד יאושר על ידי מתקשרת/פותחת Y. ביעוץ המקצועי אותו יועץ יוכל להראות לך בספרות המקצועית מקורות ואיך הוא הגיע לאותה הצעה שהוא נתן לך, בתקשור/פתיחת קלפים (ושאר שיטות מיסטיות, אגב) – אין את זה.

אפשר לקחת את הדוגמא הכי מוכרת מהחדשות: אנשים כמו נוחי דנקנר, אילן בן דב ואחרים שלא ממש חסר להם כסף – אצו רצו אל “הרנטגן” כדי לקבל ברכות והצעות. כיום גם דנקנר וגם בן-דב נמצאים בצרות פיננסיות קשות. מה קרה? איפה אותה ברכה וההצעות של הרב? שאלה טובה.

אמיתות קיום תקשור

בנושא הזה “חטפתי” לא מעט בעקבות אותו פוסט, אך עדיין אני נשאר עומד על עמדתי. אם ניקח 10 מתקשרים, נשים אותם בחדר אחד סגור ונודיע להם שבחדר ממול יש לוח גדול ועליו מספר בן 8 ספרות ועליהם לאמר את המספר בצורה מדוייקת, אני מאמין ש-9 מתוך 10 מתקשרים יכשלו, וגם האחד שכן יצליח לעבור זאת, יכשל במבחנים כמו אמירת נוחה מתמטית מורכבת שכתובה על אותו לוח.

יבואו כל אלו שמתלהבים מהנושא ויצביעו על הוכחות שונות לקיום אותם כוחות ויראו – הנה, ההוא ידע כך וכך, ההיא תיארה כך וכך בדיוק מוחלט! התשובה, כפי שהסברתי בפוסט הקודם, קשורה למוח שלנו ובמיוחד לחלק הלא-מודע. אצל כל אחד זה מפותח בצורה שונה, ועדיין אין לנו את כל הידע על הלא-מודע אך ניתן ללמוד איך לעשות זאת עם המון לימודים,תרגולים וכו’, כלומר זה לא “על טבעי” ובנקודה זאת אין שינוי מעמדתי שנקטתי בפוסט קודם.

בשביל להוכיח קיום דברים על-טבעיים, יש צורך בהוכחות חותכות, הוכחות שלא מתגלים רק ל”יחידי סגולה” אלא גם ובמקביל לאנשים רבים ואותם דברים צריכים לחזור על עצמם ולעמוד למבחנים מדעיים. הדוגמא הכי פשוטה: אם אלוהים קיים והוא רוצה להוכיח שהוא קיים, הוא יצטרך לגרום לכולם לשמוע אותו או לגרום לכולם לחוות דברים שהם חד משמעית על-טבעיים. סתם דוגמא: אם התורה מדברת על כך שמשה היכה במטהו וים סוף נחצה, הוכחה מעניינת תהיה לחצות לדוגמא את הכינרת לאורכה או רוחבה. אם תהיה יבשה באמצע הכינרת ברוחב מספר מטרים תוך דקות ספורות – זו תהיה הוכחה מאוד מרשימה, אך עד כה ההוכחות היו הפוכות, של אי קיום כוחות על טבעיים. זה,אגב, גם כולל קיום חייזרים. יש חייזרים? שיופיעו מול כולם, לא רק בדמיונו הקודח של אדם זה או אחר.

Print Friendly, PDF & Email

7 תגובות בנושא “הבהרה בקשר ל”תקשור”, כוחות ועוד

 1. ולא, הפרדה בין מצב נפשי מסויים של מתקשר כזה או אחר לבין הייעוץ שניתן לאנשים במהלך "פגישת תקשור" שכזו אינה הוכחה מספקת לקיומן של ישויות, כיוון שבכך הוא לא שונה מכל בעל מקצוע אחר שיודע שאין לערב מצבו הנפשי או הרגשי עם היחס ללקוח שלו.
  גם מתקשרקורא בקלפיםקורא בקפה ש"מופתע" מיכולותיו להעניק תשובות ללקוח שלו אינו מהווה הוכחה כלל לקיומו של תקשור, כיוון ששוב- הוא לא שונה בכך מכל אדם שמסוגל להתעלות על עצמו למען פרנסתו.

  איך אפשר, אם כן, לקבוע אם אכן קיים תקשור אצל אדם הטוען לתקשור עם ישויות? תיאורטית אפשר, אולי, לנסות לערוך סקר טלפוני אצל לקוחות של מתקשר מסויים (אלה שיסכימו להשתתף) ולשאול האם העצות וההדרכה שקיבלו סייעו להם בפתרון הבעיות שלהם. אם הרוב יענו ב"לא", אז אולי אין זה מפריך כליל את קיומן של אותן ישויות, אך זה בהחלט עשוי להצביע על כך שפניה לעזרת מתקשר אינה כדאית סטטיסטית ואינה עדיפה בהרבה על שיחה עם חבר טוב, קאוצ'ר או פסיכולוג.

 2. אלמוני, אני אשקול להכניס איזה תוסף לאפשר עריכה גם לאחר שאישרת טוקבק.

  בקשר למה שאתה אומר, אני מדבר על הוכחה יותר מוצקת. קל מאוד לגרום לאנשים להיות מרוצים, אם אתה אומר להם מה שהם רוצים לשמוע, בתוספת כל מיני טפיחות אגו כמו "אתה נשמה גבוהה", "יש עליך שמירה חזקה" ושלל ממבו-ג'מבו אחר, כך אם תתקשר ותשאל אם אני מיסטיקן מעולה, סביר להניח ש-9 מתוך 10 הפונים יאמרו לך ש"כן". זה אומר שאני באמת טוב? לא. זה אומר שיש הוכחה ליכולות על-טבעיים? גם לא.

 3. חץ, אני מבין את מה שאתה כותב. נכון שקל מאוד לגרום לאנשים להיות מרוצים ואפילו בסוג של "היי" אחרי פגישה עם מתקשר שבה פרקו מעליהם את כל הצרות והבעיות שלהם, אבל גם ההשפעה הזו מתפוגגת אחרי זמן מסויים. גם הלקוח הנלהב ביותר של מתקשר מסויים יפסיק להיות נלהב כל כך אם דברים לא ישתנו או לא יראו מגמת שינוי תוך מספר חודשים. כמובן ששום מתקשר לא יקח על עצמו אחריות אם דברים לא ישתנו (כי אצלם הלקוח תמיד טועה) אבל אולי אפשר לבנות סקר קורקטי שלא יושפע מתחושת ה"היי" לאחר שיחה עם מתקשר, אלא רק לשינויים שקרו ב*פועל* אצל הלקוח. כמובן שסקר כזה יצטרך להתבצע רק אחרי שתקופה מסויימת תחלוף מאז מועד הפגישה עם המתקשר ,שוב- ע"מ לנטרל כל השפעות אחרות.

  (אני מציע שתוסיף גם אופציה של הדגשת מילים בטקסט)

  • ואז אנו מגיעים לנקודת ההתחלה בעצם. יכול להיות שאותו מתקשר/מיסטיקן/פותחת-בקלפים מאוד מוכשר/ת ובאמת יכול/ה להציע סיוע טוב לאנשים, אבל זה לא מוכיח כלום בקשר לקיום תקשור/ישויות/מלאכים/אלוהים וכו'.

 4. נכון, זה לא מוכיח שום דבר מעל ומעבר לכל ספק, אבל יכולה להתהוות איזושהי תמונה סטטיסטית לגבי היכולות שהאנשים הללו טוענים שיש להם. וזה טוב יותר מהכלום שיש לנו עכשיו לגביהם. כל שיטת טיפול נבחנת בכלים סטטיסטיים, אז למה שהשיטה שלהם לא? האם התואר "מתקשר" הופך מישהו למורם מעם?
  אם מתקשר כלשהו טוען ליכולותיה של ישות X ומתהדר באתרו בכל מני "תודות" מאת "לקוחות מרוצים" , אז אין שום סיבה שהעניין לא יבחן באופן בלתי תלוי, כגון סקר אנונימי. אם בסקר יתגלה פתאום שרק 5% מלקוחותיו של המתקשר X באמת חוו שינוי כלשהו תודות לקסמיולחשיוהשד יודע מה – אז אפשר יהיה להגיע לתובנות לגבי כדאיות ביקור אצל מתקשר שכזה , ולמרות שלא ניתן לבחון את כל המתקשרים הקיימים- אפשר יהיה להשוות סטטיסטית את מידת השינוי לטובה אצל הלקוח לכזו המושגת אצל לקוחות פסיכולוגים לדוגמה. אם השינוי המושג ע"י עצות הניתנות ע"י פסיכולוג למטופליו משמעותי יותר מכזה המושג ע"י ביצוע פעולות הניתנות ע"י "ישות" נכבדת, אז אולי אפשר יהיה לטעון שביקור אצל פסיכולוג עדיף אצל ביקור אצל מסטיקן לוחש לחשים או לפחות אינו נופל ממנו.
  כמו שכתבתי קודם, זה עדיף על הערפל הסמיך שקיים עכשיו, שמאחוריו מצויות כל ה"ישויות המסטיות" שעצותיהן אמורות להיות טובות יותר ובהירות יותר מאלו הנתנות ע"י בן אנוש, ושמצידו השני קיימים כל אותם בעלי מקצוע שכל "חטאם" הוא שקנו השכלתם במוסדות אוניברסיטאים מכובדים ואינם טוענים ליכולת תקשור ושיחה עם מלאכים צחורי כנפיים וישויות רבות ידע.

 5. ובקשר ל"מתקשרת פותחת בקלפים מוכשרת מאוד למתן עיצות"- מתוך עשרה מתקשריםפותחיםקוראים- מה הסיכוי לכך שכולם יהיו מוכשרים כל כך למתן עיצות?
  הרי (ויסלחו לי המתקשריםפותחים שקוראים כאן) רבים מהם עילגים וספק אם אנשים היו מקשיבים למילותיהם אלמלא היו טוענים ליכולות תקשור עם ישויות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.