הסוד? הקשקוש

thesecretמדי פעם אני משוטט בפורומים שונים (שלא קשורים לרוחנית ו/או מיסטיקה) ולפעמים אני "קולט" הודעות כמו אלו שגורמות לוריד שלי במצח להתנפח. בעבר כבר קטלו אחרים את כל "הסוד" כקשקוש מוחלט (אני לא הכנתי את הגרפיקה משמאל).

אז אולי כדאי בתמציתיות לחזור על מספר נקודות בקצרה:

 1. הסרט והספר הם אינם יותר מאשר infomercial כלומר מדובר במסר שיווקי. איך יודעים שזה מסר שיווקי נטו ולא ספר/סרט "מדריך לחיים"? פשוט מאוד: חפשו את הנקודות השליליות של השיטה באותו ספר או סרט. לא תמצאו אותם. מדוע? כי במסרים שיווקיים לא נותנים לך את כל האמת אלא רק מה שרוצים להדגיש כדי למכור את המוצר/שיטה/דרך, כלומר המדיה של "הסוד" נותנת לך מידע חלקי בלבד ולעיתים גם מוטה (על כך תיכף)
 2. שילוב של תכני new age ופסאודו מדע בספר אחד מראה כי גם ספר זה הוא עוד שטות המתיימרת "לשנות לטוב" את החיים שלך ולגרום לך לקבל את מה שתרצה, אבל כשמנסים לקחת את הסלט הזה קצת יותר מדי, מגיעים התנגשויות כגון:
  1. כשהרצונות שלך מתנגשים מול חוקי פיזיקה: אם תאכל כל יום 2 קופסאות של אוכל משמין, גם אם תחשוב כל היום "אני לא אשמין" זה לא יעבוד. הקלוריות לא ממש יקשיבו לך.
  2. כשאתה נמצא בגבול המסגרת הבנקאית שלך ותאמין חזק חזק שהכספומט יתן לך כסף, הוא לא יתן לך, האמונות שלך לא מעניינות אותו.
 3. חוקי ה"משיכה" שמדברים עליהם בספר הם דוגמא מעולה ללקיחה של משהו אחד והפיכתו למשהו שכלל אינו נכון: אם החברה שאתה עובד בה פושטת רגל ואתה יחד עם מאות אנשים מפוטר, האם אתה "משכת" את זה? כשבחורה נאנסה, האם היא משכה את זה? כשמישהו עומד בתחנת אוטובוס ורכב משתולל מתנגש בתחנה והורג אותו ופוצע אחרים – האם אותו אדם "משך" את זה? התשובה לכל המקרים הללו היא כמובן "לא", אבל לפי הספר זה "כן".
 4. תסתכלו על המרואיינים: כל המראויינים בספר/בסרט לא באו סתם לספר דברים, אלא הם שם כדי למכור את מרכולתם, קורסים וסדנאות שהם מעבירים, כלומר עצם השתתפותם ב"הסוד" זה מבחינתם קידום מכירות לביזנס שלהם.
 5. אין שום "בשר" בספר: אם אני מלמד אותך בסרט איך לשחות, אני מדגים לך ומדריך אותך מה לעשות עם הידיים, מה לעשות עם הרגליים, נשימה, מתי להזיז את היד הזו ומתי את השניה וכו' וכו', כלומר יש הוראות קונקרטיות איך לשחות. בספר/סרט לעומת זאת אין שום דבר קונקרטי שמסביר שלב שלב מה לעשות ואיך על מנת להגיע לאותה תוצאה. מדובר רק בדברים מאוד מאוד כלליים וכוללנות היא ה-Theme של הספר/סרט.
 6. "הסוד" מעולם לא היה סוד. מביאים שמות של אנשים מפורסמים, אבל כמעט כל אדם נבון שהגיע למשהו האמין בעצמו וזה נתן לו את ה"דרייב" להמשיך (תיכף אגיע לעניין האמונה).
 7. הספר פונה לצד העצל שבנו: מכיוון שמדובר במשהו כוללני בלי שום צעדים מעשיים, אז קשה להתנגד לו. "תאמין", זה מה שהספר מדבר עליו. אוקיי, כולנו מאמינים במשהו, אז?

אמונה היא דבר מאוד חשוב באדם עצמו. אם אתה מאמין בעצמך שאתה יכול להצליח, זה מעולה, אבל אם האמונה הזו לא מגובה במעשים היא לא שווה כלום. הבחורה הכי יפה ומושכת יכולה לרצות מאוד בן זוג, אבל כל עוד היא לא תזיז את ישבנה ותצא מהבית, שום בן זוג היא לא תכיר גם אם היא מאמינה שהיא מאוד מושכת ומגיע לה חתן. הבחור שרוצה להקים עסק ולמכור יותר ממתחריו, אם הוא לא יאמין בעסק שלו שיכול לעקוף אחרים ויגבה את זה בצעדים מעשיים, הוא רק יפסיד את כספו וזמנו, שלא לדבר על קרדיט גרוע שהוא יצור לעצמו מבחינה עסקית. מי ירצה לעשות עסקים עם מישהו שהיום הוא פה ומחר הוא לא?

כל הנקודות שציינתי לעיל ידועים אלפי שנים לכולם. אין פה שום סוד. מה יש כאן? שיטת שיווק חכמה למכור לאנשים סרט וספר שלא ממש יעזרו בחיים היומיומיים לאנשים. הספר והסרט הם לא יותר מאשר "סיפתח" לכל מיני שרלטנים להעביר "סדנאות אמונה" בהתבסס על הספר והסרט. איך הפתגם אומר: פראיירים לא מתים, הם רק מתחלפים.

פלא שרבים מסתכלים על ניו אייג' כעידן השרלטנות?

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות בנושא “הסוד? הקשקוש

 1. אז מה עוד חדש. הרי ככה מיסטיקנים עובדים. הם משתמשים, בעצם, באמונה של הלקוח שלהם כדי להשיג תוצאות.

  ניקח את הבחורה מהדוגמה שלך. אם היא יפיפיה אמיתית שהבעיה שלה היא רק זה שהיא לא מזיזה את ישבנה הענוג מהבית – המיסטיקן החביב כבר ידאג לפמפם לה כל מני "תובנות" מיסטיות שיתנו איזה "בוסט" לביטחון העצמי שלה, היא תתחיל לצאת לכל מני מקומות וכבר תכיר מישהו, ואז המיסטיקן יצא אלוף, גם אם כל מה שהוא עשה זה בעצם להגיד לה "תצאי ותאמיני בעצמך" (יותר סביר שהמיסטקן יגיד:"מלאכים אמרו לי למסור לך שתצאי ותאמיני בעצמך").

  אם הבעיה טיפה יותר עמוקה, אז הבחורה תצא ותצא וכלום לא יקרה, ואז בטח המיסטיקן יגיד שהיא "לא האמינה בעצמה".

  אז איך ה"סוד" שונה מכל מני שיטות מיסטיות אחרות, שבשורה התחתונה מתבססות על אמונה ותו לא (ואם דברים לא קרו, אז בטח האדם "לא האמין מספיק" "לא רצה מספיק" או וואטאבר).

  • לגבי הדוגמא של בנות… אההמ, אני מכיר כמה וכמה בנות שלא "יבלעו" שום עצה של מיסטיקן, עצה שכרוכה בשימוש קלוריות (לצאת, להכיר וכו') 🙂

 2. והיכרתי פעם גם איזה רוחניק שכל כך האמין ב"סוד", עד שהוא חשב שכל מה שקורה לאדם בחייו הוא תוצאה של "חוק המשיכה" .

  שאלתי אותו אם "חוק המשיכה" תופס גם לגבי נאנסות. האם גם הן האמינו בתוך תוכן שהן ראויות להיאנס ובשל כך נאנסו? תשובתו היתה "כן". תחושת הבחילה שעלתה בי לא מנעה ממני מלהמשיך ולהקשות ולשאול אם "חוק המשיכה" גם תופס למקרה שהנאנסת היא תינוקת, שכל האמונה שלה בעצמה מצטמצמת ליכולתה להושיט את היד למובייל שתלוי מעל הלול שלה, ותשובתו היתה, כמה (לא) מפתיע- "כן". בשלב זה התייאשתי סופית ונטשתי את השיחה, מחשש שכעסי יגבר עלי עד כדי כך שאתקע למסניף האנרגיות הדוחה אגרוף ישר לעין השלישית ואבלה את שארית היום בבית המעצר בעוון תקיפה (אבל במחשבה שניה, הייתי אולי יכולה לספר שהוא "משך את זה אליו" ולצאת זכאית).

  ה"סוד" הוא לא רק בולשיט מיסטי, הוא גם מסכן את המאמינים בו בדירדור מוסרי. אני רק שמחה לראות שבניגוד לסערה שהתחוללה סביב הספר וה"שיטה" עד לפני כמה שנים, אנשים פחות ופחות מאמינים ב"סוד" ומבינים שזה בסך הכל נוד.

 3. כמה טוב שיש בלוגים מאירי עיניים, שיש בהם רשומות כמו זו:

  http://sharpthinkingblog.wordpress.com/2011/09/27/%d7%9e%d7%97%d7%a9%d7%91%d7%94-%d7%99%d7%95%d7%a6%d7%a8%d7%aa-%d7%9e%d7%a6%d7%99%d7%90%d7%95%d7%aa-%d7%94%d7%9e%d7%a4%d7%aa%d7%97-%d7%9c%d7%90%d7%95%d7%a9%d7%a8-%d7%90%d7%95-%d7%90%d7%a9/

  הבלוג הזה ממש אוצר לכל מי שספקנות זורמת בעורקיו, ורוצה לראות קצת מעבר לערפל המיסטיקה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.